2. kolo: Fischer versus Švejnar?

14. 02. 2012
Nejvyšší podporu obyvatel v přímé volbě by získali nestraničtí kandidáti Jan Fischer a Jan Švejnar.

Straníci Miroslava Němcová, Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg by získali necelou desetinu hlasů.

Factum Invenio zahajuje pravidelné zveřejňování volebního modelu pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. Factum Invenio zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 3,0 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 27. 1. 2012 - 7. 2. 2012 na reprezentativním vzorku 968 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je teprve na začátku své neoficiální části, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se bude upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 63,7 % oprávněných voličů.

Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů, do možného druhého kola by postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,5 % a Jan Švejnar se 14, 5 % hlasů.

Jak ukazuje graf aktuálního prezidentského modelu, ostatní kandidáti se pohybují pod 10 % podporou. Ze stranických kandidátů by se v daném období nejlépe umístila Miroslava Němcová a Miloš Zeman, shodně by získali 9,7 %. Současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by získal podporu necelé desetiny lidí (8,4 %). S podobnou podporou by v případě, že své rozhodnutí nekandidovat změní, mohl počítat také Tomio Okamura (9,2 %).

Prezidentský volební model k 15.2.2012


Straničtí kandidáti mají podle předpokladů hlavní část podpory mezi voliči své strany: Karel Schwarzenberg by jasně zvítězil mezi příznivci TOP 09, Vladimír Remek zase mezi voliči KSČM. Nestraník Jan Fischer se těší podpoře napříč politickým spektrem, mezi příznivci ODS by dokonce zvítězil. (Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie Factum Invenio.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz