ANO dále posiluje, získalo by čtvrtinu hlasů

03. 03. 2015
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran. Vládní koalice by získala ústavní většinu ve sněmovně a hnutí ANO, které se těší nejvyšší podpoře od voleb, by v ní svou pozici posílilo. Na rozdíl od lednového šetření by tentokrát své mandáty neobhájil Úsvit.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 20. 2. - 2. 3. 2015 na reprezentativním vzorku 1012 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.


Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu února a března zúčastnilo 51 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v roce 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, pohybuje se stále kolem poloviny oprávněných voličů.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by nyní pravděpodobně překročilo šest politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Práh dolní komory by pravděpodobně těsně nepřekročil Úsvit přímé demokracie.

Nejlepšího výsledku dosahuje ANO, které si od loňského jara udržuje náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO by nyní získalo 26 %, což znamená další vzestup (o 2,5 procentního bodu za poslední měsíc) a nejlepší výsledek od voleb v roce 2013. Druhá by skončila ČSSD s 21 %, což pro ni znamená výsledek na horní hranici pásma, v němž se pohybuje. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 15,6 %. TOP 09 a Starostové a nezávislí by aktuálně získali 8,3 %, ODS 6,8 % a KDU-ČSL 5,3 %. TOP 09/STAN i KDU-ČSL zaznamenaly od minulého šetření pokles. Zatímco v případě KDU-ČSL výsledky dlouhodobě oscilují kolem 6 %, v případě TOP 09/STAN časová řada ukazuje spíše na setrvalý mírný pokles.

Pod hranicí vstupu do sněmovny by tentokrát na rozdíl od posledního výzkumu zůstal Úsvit přímé demokracie (4,9 %), což pravděpodobně souvisí s rozkolem v hnutí. Další v pořadí by byly Strana zelených (4,1 %), Česká pirátská strana (2,7 %) a DSSS (2,2 %), zisky ostatních stran nedosahují ani 2 %. Celkem by dle současného volebního modelu na přelomu února a března „propadlo“ 17 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Opakovaně se tak potvrzuje, že nemalá část občanů hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Největší rozdíl zaznamenáváme u hnutí ANO, které má oproti loňským volbám silnější pozici (nárůst o 7,3 procentního bodu). Oslabily naopak TOP 09/STAN (-3,7 procentního bodu), Úsvit (-2 procentní body) i KDU-ČSL (-1,5 procentního bodu).


Porovnání volebního modelu k 2. 3. 2015 s výsledky voleb


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 67 mandátů, ČSSD 54 mandátů, KSČM 39 mandátů, TOP 09 19 mandátů, ODS 12 mandátů a KDU-ČSL 9 mandátů.
Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, dokonce ústavní – 130 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by s 95 hlasy většinu nezískala, s podporou ODS by dosáhla většiny 107 mandátů. Případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by získala těsnou většinu 102 mandátů.


Rozdělení mandátů


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)


Text otázekPro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

Veronika Cieslarová
gsm: +420 731 403 636
cieslarova@ppmfactum.cz