ANO od února ztratilo, volby by však vyhrálo

31. 03. 2015
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran. Současná vládní koalice by získala ústavní většinu ve sněmovně. Téměř pětinu hlasů by obdržely subjekty, které by práh sněmovny nepřekročily.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 19. - 29. 3. 2015 na reprezentativním vzorku 971 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research. Ve výsledcích figurují strany, které by v daném období získaly nad 2 %.


Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na konci března zúčastnilo 49 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v roce 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, pohybuje se stále kolem poloviny oprávněných voličů.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by nyní pravděpodobně překročilo šest politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Práh dolní komory by pravděpodobně nepřekročil Úsvit přímé demokracie.

Největší podpoře se stále těší ANO, které si od loňského jara udržuje náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO by nyní získalo 21,3 % hlasů, což znamená pokles o téměř 5 procentních bodů za poslední měsíc. Z poklesu ANO však nic nevytěžila druhá v pořadí ČSSD. Získala by 19,5 %, což je rovněž méně než před měsícem (o 1,5 % procentního bodu). Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 16,6 %. TOP 09 a Starostové a nezávislí by aktuálně získali 9,4 %, KDU-ČSL 7,6 % a ODS 6,7 %. KDU-ČSL i TOP 09/STAN zaznamenaly od minulého šetření nárůst. Lidovci posílili o více než 2 procentní body, čímž poněkud vyrovnávají ztráty svých silnějších koaličních partnerů. V případě TOP 09/STAN mírný vzestup znamená zastavení dosavadního setrvalého poklesu.

Pod hranicí vstupu do sněmovny by tentokrát, stejně jako před měsícem, zůstal Úsvit přímé demokracie (4,9 %). Další v pořadí by byly Strana zelených (4,0 %) a Česká pirátská strana (3,8 %). Zisky ostatních stran nedosahují ani 2 %. Celkem by dle současného volebního modelu na konci března „propadlo“ 18,9 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Opakovaně se tak potvrzuje, že nemalá část občanů hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Největší rozdíly zaznamenáváme u hnutí ANO a u KSČM, které mají oproti loňským volbám silnější pozici (o 2,6 resp. 1,7 procentního bodu). Oslabily naopak TOP 09/STAN (-2,6 procentního bodu), Úsvit (-2 procentní body) i ODS (-1 procentní bod).

Porovnání volebního modelu k 29. 3. 2015 s výsledky voleb


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 58 mandátů, ČSSD 52 mandátů, KSČM 43 mandátů, TOP 09 21 mandátů, KDU-ČSL 15 mandátů a ODS 11 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, dokonce ústavní – 125 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by s 94 hlasy většinu nezískala, s podporou ODS by dosáhla většiny 105 mandátů. Případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by získala většinu 110 mandátů.

Rozdělení mandátů


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

Veronika Cieslarová
gsm: +420 731 403 636
cieslarova@ppmfactum.cz