Bydlení a jeho financování

18. 08. 2008
Společnost Factum Invenio položila v rámci svého programu Factum Omnibus sadu otázek zaměřených na bydlení a financování bydlení u obyvatel České republiky. Šetření proběhlo ve dnech 23. 5. - 28. 5. 2008 na reprezentativním vzorku 1000 obyvatel ČR starších 15 let, získaném kvótním výběrem.

Státní podpora stavebního spoření je správná


Názory na trh s bydlením a roli státu v něm
Kromě masivního souhlasu obyvatel se státní podporou stavebního spoření také většina lidí souhlasí s tezí, že zajištění bydlení je soukromou věcí každého občana. Lidé považují bydlení za soukromou věc každého občana, na druhou stranu pouze 35 % lidí považuje deregulaci nájemného za správnou. Tento do značné míry protichůdný postoj je podtržen názory na financování a dostupnost bydlení. „Na jednu stranu tedy lidé uznávají, že zajištění bydlení je věcí každého z nich a pozorují, že zde existuje široká nabídka možností jak financovat vlastní bydlení, ale jedním dechem dodávají, že tyto možnosti jsou pro značnou část obyvatel nedostupné.“ uvedl Petr Šipula, Project Manager společnosti Factum Invenio.

Trh s bydlením, role státu v bydlení


Další informace jsou obsažené v podrobné, volně prodejné studii, která se zabývá způsobem bydlení obyvatel, jejich problémy v souvislosti s bydlením, hypotečními úvěry a stavebním spořením.