Fischer a Zeman drží prezidentský duel

11. 11. 2012
Jan Fischer si mezi prezidentskými kandidáty drží první místo. Miloš Zeman má zatím jasné druhé, Tomio Okamura s odstupem třetí místo. Kandidáti ČSSD a ODS Jiří Dienstbier a Přemysl Sobotka podporu zvýšili, přesto zaostávají.

Agentura ppm factum research zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. ppm factum research zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 2,5 % platných hlasů.

Sběr dat se konal před definitivním potvrzením seznamu oficiálních kandidátů (23. 11. 2012).

Dotazování proběhlo ve dnech 1. 11. 2012 - 9. 11. 2012 na reprezentativním vzorku 948 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba byla předsedou senátu vyhlášena na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo se bude konat 25. a 26. ledna 2013 (v případě, že postoupí více kandidátů).

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 62,3 % oprávněných voličů.

Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole přímé volby nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by s jasnou převahou postoupil nestranický kandidát Jan Fischer (28,1 %) a kandidát levicových SPOZ Miloš Zeman (19,4 %). Podpora obou lídrů proti říjnu mírně poklesla. Na třetím místě by se umístil Tomio Okamura se ziskem 10 %, jehož podpora po úspěchu v senátních volbách a oficiálním potvrzení kandidatury stoupla.

Straničtí kandidáti Jiří Dienstbier (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS), si proti předchozí vlně polepšili, získali by 8,8 % resp. 6,4 %. K postupu do druhého kola by to však ani zdaleka nestačilo. Karel Schwarzenberg (TOP 09) by aktuálně získal 6,7 %, jeho podpora je v průběhu sledovaného období poměrně stabilní.

Kandidátky Táňa Fischerová a Zuzana Roithová by aktuálně měly obdobnou podporu (4,6 % resp. 4,3 %). K hranici 3 % postupně klesla podpora Jany Bobošíkové (aktuálně 3,3 %), podobně je na tom i Vladimír Dlouhý (2,9 %).

Prezidentský volební model k 12.11.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie ppm factum research.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz