Fischer překročil 30 procent

14. 10. 2012
Jan Fischer upevnil svoji pozici v čele prezidentských kandidátů. Druhý Miloš Zeman na něj ztrácí již přes 8 procentních bodů. Ostatní kandidáti výrazně zaostávají.

ppm factum research zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Ve výpočetním postupu zatím nebyly zohledněny poznatky z voleb do zastupitelstev krajů 12.-13.10.2012. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. ppm factum research zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 2,5 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 4. 10. 2012 - 11. 10. 2012 na reprezentativním vzorku 971 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je stále ve své neoficiální fázi, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se ještě může upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 62,7 % oprávněných voličů.

Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole přímé volby nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by s jasnou převahou postoupil nestranický kandidát Jan Fischer, který po odstoupení Jana Švejnara výrazně posiluje. Aktuálně by získal 30,1 %. Druhým postupujícím by byl kandidát levicových voličů Miloš Zeman se ziskem 21,9 % hlasů. Ten si od července udržuje poměrně vysokou podporu pohybující se okolo 20 %, avšak v posledním období růst nezaznamenal. Na třetí místo se aktuálně vrátil Tomio Okamura se ziskem 7,9 %, jehož podpora měla v posledních měsících mírně klesající tendenci.

Jak ukazuje graf aktuálního prezidentského volebního modelu, kandidáti TOP09 a ČSSD Karel Schwarzenberg a Jiří Dienstbier by získali obdobnou podporu (6,6 % resp. 6,5 %) a mají tedy vyrovnané šance. Podpora Vladimíra Franze poklesla na 4,5 %. Podobný podíl hlasů by získala ještě Jana Bobošíková (4,5 %) a P. Sobotka (4,3 %). Vladimír Dlouhý se po krátkém posílení propadl těsně pod 3 %.

Prezidentský volební model k 15.10.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie ppm factum research.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz