Fischer v trháku, Dlouhý a Franz ve hře

16. 09. 2012
Po odstoupení Jana Švejnara výrazně posílila podpora Jana Fischera. Protestní hlasy se koncentrují ve prospěch Vladimíra Franze.

ppm factum research zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. ppm factum research zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 3,0 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 6. 9. 2012 - 16. 9. 2012 na reprezentativním vzorku 934 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je stále ve své neoficiální fázi, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se ještě může upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 61,2 % oprávněných voličů. Pokles předpokládané volební účasti se tedy zastavil.

Ani jeden z navrhovaných kandidátů by v prvním kole přímé volby nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by jako jasná jednička postoupil nestranický Jan Fischer se ziskem 27,7 %, který po rozhodnutí Jana Švejnara nekandidovat posílil o 5,7 procentních bodů a jako první překonal hranici 25,0 %. Druhým postupujícím by byl kandidát levicových voličů Miloš Zeman se ziskem 22,7 % hlasů. Švejnarovo odstoupení zvýraznilo náskok této dvojice před všemi ostatními kandidáty.

Na třetí místo se aktuálně posunul Jiří Dienstbier se ziskem 6,9 %, čtvrtou pozici zaujal po výrazném posílení oproti minulým výzkumům Vladimír Franz, který se 6,6 % za Dienstbierem zaostává jen statisticky nevýznamně. Tomio Okamura tak poklesl na pátou příčku a jeho podpora dlouhodobě poněkud klesá – v prvním pololetí se blížila desetiprocentní hladině, nyní je 6,1 %. Velmi podobný výsledek přisuzuje volební model Karlu Schwarzenbergovi (5,9 %) a Přemyslu Sobotkovi (5,7 %). Zatímco u Schwarzenberga lze hovořit o setrvalé podpoře, Sobotka postupně mírně posiluje. Nad tříprocentní hranici se poprvé dostal Vladimír Dlouhý (4,5 %), který také částečně profituje z odstoupení Jana Švejnara. Téměř stejného výsledku dosahuje ve volebním modelu Zdeněk Tůma (4,3 %). Na 3,8 % poklesla podpora Jany Bobošíkové, podobnou má Zuzana Roithová (3,4 %). Nikdo z dalších potenciálních kandidátů se ani nepřiblížil tříprocentní hranici.

Prezidentský volební model k 16.9.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie ppm factum research.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz