Hodnocení vyjednávací taktiky ODS a ČSSD, preferované řešení politické situace a očekávaný vývoj na české politické scéně

10. 08. 2006
Firma Factum Invenio položila v rámci svého programu Factum Omnibus otázky týkající názorů veřejnosti na dosavadní průběh povolebních vyjednávání. Dotazování proběhlo ve dnech 27.7. – 2. 8. 2006 na reprezentativním vzorku 965 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Hodnocení vyjednávací taktiky ODS a ČSSD

Podle dvou pětin občanů nelze říct, která z obou stran si vede v současných povolebních vyjednáváních lépe. Výsledky odrážejí setrvávající patovou situaci a nečitelnost povolebních jednání pro veřejnost. O tom, že lépe si vede ODS, je přesvědčen jeden člověk ze šesti. Stejný podíl lidí se domnívá, že lépe si vede ČSSD. Čtvrtina lidí neuměla na tuto otázku odpovědět.

GRAF- V PDF DOKUMENTU KE STAŽENÍ

Názor na to, kdo si v povolebních vyjednáváních vede lépe, je ovlivněn zejména stranickými preferencemi. I zde je však situace patová. Polovina příznivců ODS se domnívá, že lépe si vede ODS, zatímco podle poloviny příznivců ČSSD si lépe vede jejich strana. Podle většiny příznivců ostatních parlamentních stran nelze říct, která z obou velkých stran si vede lépe.

GRAF- V PDF DOKUMENTU KE STAŽENÍ

Nejčastěji preferovanými variantami budoucího vývoje na české politické scéně jsou předčasné volby nebo vznik vládní trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Pro každou z nich se však vyslovila méně než pětina občanů. Naproti tomu téměř třetina občanů se domnívá, že nejpravděpodobnější vývoj na české politické scéně směřuje k předčasným volbám. Vznik vládní trojkoalice očekává přibližně jeden člověk z devíti, stejně jako vznik velké koalice ODS a ČSSD. Ještě méně pravděpodobnými variantami jsou menšinové vlády ODS, resp. ČSSD, případně vznik tzv. duhové koalice všech parlamentních stran. Třetina veřejnosti nedokáže odhadnout, jaký bude další vývoj na české politické scéně.

GRAF- V PDF DOKUMENTU KE STAŽENÍ

Pokud analyzujeme očekávaný scénář vývoje podle toho, jaký vývoj veřejnost preferuje, získáme hodnocení předpokládané úspěšnosti jednotlivých variant povolebního vývoje. Z tohoto pohledu jsou dosavadním nejúspěšnějším scénářem předčasné volby – 81,7 % těch, kteří si přejí předčasné volby, se také domnívá, že předčasné volby budou skutečným východiskem současného patu. Na druhém místě je projekt trojkoalice, v jehož realizaci věří 52 % těch, kteří tuto variantu preferují. V úspěch velké koalice věří 45,9 % lidí, kteří ji preferují.

GRAF- V PDF DOKUMENTU KE STAŽENÍ