I tři čtvrtě roku po volbách by koalice svůj zisk obhájila

03. 08. 2014
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostaly stejné strany jako v loňských říjnových volbách, s výjimkou Úsvitu přímé demokracie, který by na mandáty těsně nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO, které si zachovává zhruba tříbodový náskok před ČSSD.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. V grafech jsou uvedeny pouze strany, které aktuálně získaly dvě a více procenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 21.-29. 7. 2014 na reprezentativním vzorku 943 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v druhé polovině května zúčastnilo 49 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší. Aktuálně se k menšímu zájmu o politiku, který se projevil i v rekordně nízké účasti u voleb do Evropského parlamentu, připojuje i menší pozornost věnovaná zejména stranické politice v období prázdnin a dovolených.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v červenci pravděpodobně překročilo šest politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Práh sněmovny by však pravděpodobně těsně nepřekročil Úsvit přímé demokracie.

Nejlepšího výsledku opakovaně dosahuje ANO, které si udržuje zhruba tříbodový náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO nyní získává 22,4 %, ČSSD 19,6 %. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 17,7 %. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 11,2 %, ODS 6,3 % a KDU-ČSL 5,6 %.

Pod hranicí vstupu do sněmovny by zůstal Úsvit se 4,9 %, Česká pirátská strana s 4,4 %, dále Strana zelených (3,5 %) a Strana svobodných občanů (1,8 %). Nadále klesá zisk Strany práv občanů, tentokrát je 0,9 %. Celkem by dle současného volebního modelu koncem července „propadlo“ 17 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí, což je v porovnání s předchozím, květnovým výzkumem vzestup o cca 4 procentní body. Nemalá část občanů tedy zřejmě hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. O něco silnější pozici má oproti říjnovým volbám ANO (nárůst o téměř 4 procentní body), KSČM (nárůst o téměř 3 procentní body) a Piráti (necelé 2 body). Nižší podpory se naopak dostává TOP 09, ČSSD, ODS i KDU-ČSL (mírný pokles asi o 1 procentní bod) a především Úsvitu přímé demokracie (o 2 procentní body).

Porovnání volebního modelu s výsledky voleb


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 60 mandátů, ČSSD 51 mandátů, KSČM 44 mandátů, TOP 09 25 mandátů, ODS 10 mandátů a KDU-ČSL rovněž 10 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, konkrétně 121 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by ovšem s 95 hlasy většinu nezískala, potřebovala by ještě podporu ODS. Uspět by však mohla případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, v současné době by získala 105 mandátů.

Rozdělení mandátů


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

Text otázek


Pro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

František Bartoš
gsm: +420 731 403 653
bartos@ppmfactum.cz