Kauza Rath poškodila ČSSD jen mírně

29. 05. 2012
ČSSD ztratila jen málo, KSČM nadále posiluje. Levice si tak drží pevnou pozici budoucí parlamentní většiny.

Dále posilují malé strany, SPOZ už je krůček od vstupu do parlamentu.

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 17.5. 2012 - 27.5. 2012 na reprezentativním vzorku 947 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Dotazování proběhlo po zveřejnění aféry MUDr. Davida Ratha.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se zúčastnilo 61,6 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla nepatrně nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v tomto období pravděpodobně překročilo 6 politických stran – obě opoziční (KSČM a ČSSD), dvě ze současné koalice (ODS a TOP 09) a dvě, které se v poslední době drží nad pětiprocentní hranicí (KDU-ČSL a Strana zelených).

Menší strany nabírají na síle. V daném období by na pětiprocentní hranici v podstatě dosáhla strana Miloše Zemana SPOZ (4,8 %), polepšila si i Strana Svobodných občanů (3,7). Tyto strany se dlouhodobě pohybují pod pětiprocentní hranicí, rozdíl od klíčové hodnoty 5,0 % je ale v těchto případech pod hranicí statistické výběrové chyby, která činí přibližně +/- 2 procenta. Strana Lev 21 by v daném období získala již 2,9 % a Suverenita 2,6 %.

Celkem by podle aktuálního volebního modelu „propadlo“ 17,9 % hlasů, odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Porovnání volebního modelu k 29.5.2012 s výsledky voleb


Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Obě strany současné parlamentní opozice mají dlouhodobě vyšší podporu než v posledních volbách, zejména KSČM by v daném období zaznamenala významně vyšší podporu. V aktuálním volebním modelu dohromady o 10,9 procentních bodů (ČSSD nárůst o 4,1 a KSČM o 6,8 procentního bodů).

Rozdělení mandátů (odhad k 29.5.2012)


Vládní strany ODS a TOP 09 na poslední volby výrazně ztrácejí.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz