Každý osmý Čech má zájem o koupi státních dluhopisů, prodávat by je měly banky

03. 06. 2009
Společnost Factum Invenio položila v rámci omnibusového šetření sérii otázek týkajících se zájmu o nákup státních dluhopisů. Otázky byly pokládány v první polovině května 2009 a šetření proběhlo na reprezentativním vzorku 1.090 obyvatel ČR starších 18-ti let.

Zájem o koupi státních dluhopisů


Vyšší zájem o koupi státních dluhopisů je zejména mezi lidmi ve věku od 30 do 59 let, ekonomicky aktivními, se středoškolským a vysokoškolským vzděláním. Státní dluhopisy by častěji kupovali také lidé s nejvyššími příjmy a obyvatelé velkých měst.

Pro dluhopisy do banky

Více než dvě třetiny (68 %) zájemců o koupi státních dluhopisů preferují jejich nákup na pobočce banky, necelá pětina (18 %) by je ráda zakoupila na poště a jen 13 % upřednostňuje nákup státních dluhopisů prostřednictvím internetu.

Preferovaný způsob zakoupení státních dluhopisů


Z analýzy výsledků vyplynulo, že nákup státních dluhopisů na pobočce banky častěji preferují i lidé, kteří mají přístup na internet (72 %) z nich.

Detailní volně prodejná studie zaměřená na zájem občanů o koupi státních dluhopisů obsahuje také další podrobné informace týkající se:

- výše plánované investice do státních dluhopisů

- financování nákupu státních dluhopisů - využití finančních prostředků uložených v bankách

- optimální doby splatnosti státních dluhopisů