KDU-ČSL vážným kandidátem do sněmovny

04. 04. 2012
Vládní koalice nadále ztrácí, Věci Veřejné na historickém minimu. Opoziční strany dlouhodobě posilují, znovu ve hře je KDU-ČSL.

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 23. 3. 2012 – 3. 4. 2012 na reprezentativním vzorku 964 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Dotazování proběhlo před aktuální vládní krizí, jejíž dopady by mohly vést k dalším změnám stranických preferencí.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se zúčastnilo 60,7 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v tomto období pravděpodobně překročilo 5 politických stran – obě opoziční (KSČM a ČSSD), dvě ze současné koalice (ODS a TOP 09) a KDU-ČSL.

Třetí koaliční strana Věci veřejné se dlouhodobě pohybuje hluboko pod 5 % hranicí zaručující vstup do parlamentu, v daném období by se dostala na své minimum se ziskem 1,4 %. (Výsledky pro strany s podporou nižší než 2 % zpravidla Factum Invenio nepublikuje. S ohledem na to, že se jedná o vládní stranu, činíme výjimku.)

Další menší strany, Strana zelených (4,5 %), SPOZ (3,3 %), Strana Svobodných občanů (3,1) a Suverenita (2,9 %), se dlouhodobě pohybují pod pětiprocentní hranicí. Rozdíl od klíčové hodnoty 5,0 % je v těchto případech ale pod hranicí statistické výběrové chyby, která činí přibližně +/- 2 procenta. Všechny tyto subjekty by tedy mohly ještě významně vstoupit do hry o mandáty.

Celkem by podle aktuálního volebního modelu „propadlo“ 21,9 % hlasů, odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Porovnání volebního modelu k 5.4.2012 s výsledky voleb


Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Obě strany současné parlamentní opozice mají dlouhodobě vyšší podporu než v posledních volbách, v aktuálním volebním modelu dohromady o 8,4 procentních bodů (ČSSD nárůst o 4,8 a KSČM o 3,6 procentního bodů).

Všechny strany vládní koalice oproti posledním volbám ztrácejí. Nejvýrazněji pak strana věci Veřejné – o 9,5 procentního bodu.

Rozdělení mandátů (odhad k 5.4.2012)


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 73 mandátů, ODS 46 mandátů, KSČM 38 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 mandátů a KDU-ČSL 11 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na přelomu března a dubna 2012, současná vládní koalice by potřebnou podporu nezískala. Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly pouze 78 mandátů, společně s KDU-ČSL 89 mandátů. ČSSD s KSČM by pro většinovou levicovou kolaci získaly dohromady 111 mandátů, jinou většinovou koalicí by mohlo být uskupení ČSSD a TOP 09 se 105 mandáty, v případě připojení KDU-ČSL by mohla vzniknout tříčlenná koalice se 116 mandáty.

Text otázek


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až 2 poslaneckých křesel.)
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz