Koalice potvrzuje svůj zisk i rok po volbách

14. 10. 2014
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostaly stejné strany jako v loňských říjnových volbách. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO, které si zachovává zhruba tříbodový náskok před ČSSD. Vládní koalice jako celek by svůj loňský zisk přinejmenším obhájila.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 3.–14. 10. 2014 na reprezentativním vzorku 974 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v první polovině října zúčastnilo 49 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší. Zjištěný menší zájem o politiku a o volby koresponduje i s aktuální nízkou účastí voličů u komunálních voleb.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v říjnu pravděpodobně překročilo sedm politických stran, které se do dolní komory parlamentu dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie.

Nejlepšího výsledku opakovaně dosahuje ANO, které si od jara udržuje zhruba tříbodový náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO nyní získává 21,7 %, ČSSD 18,9 %. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 14,9 %. Pro komunisty je to sice nejslabší výsledek v průzkumech ppm factum research od loňských voleb, stále jim však pohodlně zaručuje třetí místo. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 10,7 %, ODS a KDU-ČSL shodně 7,2 % a Úsvit 5,8 %. Zatímco výsledky TOP 09 a ODS jsou v letošním roce stabilní, KDU-ČSL mírně posiluje a Úsvit od května své preference zdvojnásobil, což znamená návrat na dřívější úroveň.

Pod hranicí vstupu do sněmovny by zůstala Česká pirátská strana s 3,8 %, dále Strana zelených (3,2 %) a Strana svobodných občanů (2,8 %). Pokles zisku Strany práv občanů se zastavil na 0,9 %. Celkem by dle současného volebního modelu koncem července „propadlo“ 14 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Část občanů tedy zřejmě hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. O něco silnější pozici má oproti říjnovým volbám ANO (nárůst o 3 procentní body) a Piráti (+1 bod), nižší podpory se naopak dostává ČSSD, TOP 09 a Úsvitu přímé demokracie (o 1-2 procentní body).


Porovnání volebního modelu s výsledky volebPo zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 58 mandátů, ČSSD 47 mandátů, KSČM 36 mandátů, TOP 09 23 mandátů, KDU-ČSL 15 mandátů, ODS 13 mandátů a Úsvit 8 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, dokonce ústavní – 120 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by ovšem s 96 hlasy většinu nezískala, potřebovala by ještě podporu ODS. Neuspěla by nyní ani případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, v současné době by získala 98 mandátů.


Rozdělení mandátů

(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)


Text otázekPro další informace prosím kontaktujte:
Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

František Bartoš
gsm: +420 731 403 653
bartos@ppmfactum.cz