Komunisté se dotahují na ODS

23. 09. 2012
ČSSD si drží první příčku. Druhá ODS za ní zaostává o 4,4 %. „Bronzová“ KSČM podle současných výsledků ztrácí na ODS pouze 0,6 procentního bodu. V přepočtu na mandáty si od minulého měsíce polepšila ČSSD o 4 mandáty, naopak TOP 09 by získala o 6 mandátů méně. Zemanovci si po výrazném srpnovém vzestupu udrželi 17 mandátů.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 6. 9. 2012 - 18. 9. 2012 na reprezentativním vzorku 934 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 61,5 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla o jeden procentní bod nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v současné době pravděpodobně překročilo 6 politických stran. První ČSSD si od července udržuje setrvalou podporu nad 20 % hlasů, nyní má 4,4% náskok před druhou ODS. Aktuálně třetí KSČM mírně posiluje, začíná tak dohánět ztrátu, kterou zaznamenala od května. Pravicová ODS si udržuje stříbrnou medaili, její podpora však od minulého měsíce stagnuje a rozdíl mezi druhou a třetí stranou je statisticky nevýznamný. Do PSP ČR by se jako čtvrtá dostala TOP 09, která by aktuálně podle našeho volebního modelu získala 10,3 %. V poslanecké sněmovně by podle současných výsledků zasedla ještě strana SPO Zemanovců (7,6 %) a KDU-ČSL, která by mírně překročila 5% hranici se ziskem 5,2 % hlasů.

Pod touto hranicí se od července pohybuje Strana zelených (3,8 %). Další strany s alespoň 2% skóre jsou: Dělnická strana (2,9 %), Strana svobodných občanů a Suverenita (shodně 2,8 %), LEV 21 (2,2 %) a koalice Věcí veřejných a SND ED (2 %). V celkovém součtu by nyní dle současného volebního modelu „propadlo“ 21,9 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Aktuálně čtvrtá strana TOP 09 ztrácí oproti minulým volbám 6,4 % platných hlasů. Strana Zemanovců značně vylepšuje svou procentuální bilanci, od posledních voleb stoupla o 3,3 %. I šestá KDU-ČSL má ve srovnání s minulými volbami mírně navrch (o 0,8 %). Výrazný pokles přetrvává u Věcí veřejných (nyní méně o 8,9%).

Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Vedoucí ČSSD by nyní téměř dosáhla na své skutečné volební skóre z roku 2010, ztrácí na něj 0,6 procentního bodu. ODS si v současném modelu pohoršila o 3 % oproti posledním volbám. Naopak „bronzová“ KSČM posiluje. V současnosti povýšila oproti předloňským volbám o 5,2 %.

Porovnání volebního modelu k 21.9.2012 s výsledky voleb


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by v současné době ČSSD pravděpodobně získala 60 mandátů, ODS 47 mandátů, KSČM 42 mandáty, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 24 mandátů, SPOZ 17 a KDU-ČSL 10 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na konci září 2012, ČSSD by mohla utvořit menšinovou levicovou koalici s posilujícími Zemanovci (dohromady 77 mandátů), za podpory KSČM by toto levicové seskupení mělo 119 mandátů. Hypotetická parlamentní středo-pravá koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by aktuálně disponovala celkem 81 mandátem a nedosáhla by na parlamentní většinu. Případná velká koalice ODS a ČSSD by nyní získala 107 mandátů, což by stačilo na mírnou parlamentní většinu. Hypotetická koalice stran ODS – TOP 09 – KDU-ČSL – SPO-Z by disponovala menšinovou pozicí s 98 mandáty.

Rozdělení mandátů


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až 2 poslaneckých křesel.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz