KpURPnPM

06. 03. 2008
Jan Herzmann v reakci na článek S průzkumy na dostizích (Respekt 10/2008, str. 17 – 18) říká: \"Netušil jsem, že i Respekt bude jednou potřebovat pověstnou Saturninovu Kancelář pro Uvádění Románových Příběhů na Pravou Míru. Článek obsahuje několik závažných omylů a chyb a především nesprávně interpretuje důvody, pro něž se Factum Invenio rozhodlo přestat publikovat stranické preference.\"

Respekt v úvodu článku píše: \"… Jan Herzmann obvinil konkurenci, že upravuje průzkumy veřejného mínění podle toho, co si přejí politické strany.“ V interview s redaktorem Respektu Tomášem Pavlíčkem se hovořilo o způsobech, jak by bylo možné výsledky výzkumu ovlivnit. Jan Herzmann v této souvislosti doslova řekl: „Možná je [způsoby ovlivňování výsledků] opravdu nikdo nepoužívá. Já nemám sebemenší důkaz, že by je někdo používal. Prostě se jenom nemůžu smířit s tím, že ty průzkumy se tak strašně liší.\" Konkurenci tedy rozhodně v tomto smyslu neobvinil.

Na str. 18 Respekt píše: „Do podezření z ovlivňování volebních výsledků se [Jan Herzmann] zase dostal v roce 1992, kdy jako tehdejší ředitel Institutu pro výzkum veřejného mínění (dnes proměněného v již zmíněný CVVM) prohlásil těsně před volbami v televizi, že ODS se zřejmě nedostane do parlamentu.“ Ve skutečnosti
a) Jan Herzmann nikdy nebyl ředitelem Institutu pro výzkum veřejného mínění, první ředitelskou funkci v životě zastával až ve společnosti Factum, a to od roku 1994.
b) V televizním rozhovoru, o němž Respekt nepřesně informuje, Jan Herzmann prohlásil, že do parlamentu se patrně nedostane ODA.

Respekt dále píše: \"Výzkumníci z branže dnes mimo mikrofon vysvětlují, že obchodní oddělení Factum delší dobu tlačilo na vedení, aby se politických výzkumů vzdalo, protože \'jakákoli spojitost s politikou odrazuje zákazníky\'. Vedení Factum poté zřejmě dospělo k závěru, že na politických průzkumech prodělává, a proto se stahuje z trhu. Agentura posílila komerční oddělení…\" Autorovi článku patrně uniklo, že Factum Invenio nemá ani obchodní, ani komerční oddělení. Především ovšem ignoroval Herzmannovu odpověď na otázku: „Chcete ještě něco sdělit?“ Na ni v samém závěru rozhovoru vlastník Factum Invenio mimo jiné řekl: „V reakci na naše rozhodnutí se objevila velká spousta různých názorů a stanovisek. Jedno z nich naznačovalo, že důvodem bylo to, že jsme z toho už přestali mít zisk a že se nám to přestalo ekonomicky vyplácet. A já bych k tomu chtěl říct, že se nám to nikdy nevyplácelo, protože jsme z toho nikdy neměli příjmy. Laskaví čtenáři mohou přisuzovat našemu rozhodnutí jakékoli motivy si vyberou, ale v rozhodně to nejsou motivy ekonomické ve smyslu fungování mé firmy.“

Factum Invenio má k dispozici kompletní záznam rozhovoru. Celý záznam bez jakýchkoli úprav jsme se rozhodli zveřejnit, k dispozici je na www.factum.cz.