Miloš Zeman snižuje náskok hlavních kandidátů

06. 05. 2012
Nestraničtí kandidáti Jan Fischer a Jan Švejnar jsou zatím těmi, kteří by postoupili do druhého kola prezidentské volby.

Ze stranických kandidátů si výrazně polepšil Miloš Zeman, naopak Karel Schwarzenberg ztrácí.

Factum Invenio zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. Factum Invenio zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 3,0 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 19. 4. 2012 – 1. 5. 2012 na reprezentativním vzorku 964 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je teprve na začátku své neoficiální části, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se bude upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 66,7 % oprávněných voličů.

Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů, do druhého kola by postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,4 % a Jan Švejnar se ziskem 17, 8 % hlasů.

Jak ukazuje graf aktuálního prezidentského modelu, straničtí kandidáti na Jana Fischera a Jana Švejnara ztrácejí. Nejlépe si vede Miloš Zeman, aktuálně se ziskem 12,0 %. I mezi příznivci ČSSD má Miloš Zeman vyšší podporu (16,0 %) než pravděpodobný stranický kandidát Jiří Dienstbier (11,6 %). Další stranická kandidátka Jana Bobošíková by získala 6,6 %. Karel Schwarzenberg na poslední sledovanou vlnu výrazně ztratil, aktuálně je šestý se ziskem 5,5 %.

Prezidentský volební model k 6.5.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie Factum Invenio.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz