O kulturu je v době koronaviru zájem hlavně mezi mladými, starší generace nyní návštěvu kulturních akcí často odkládá

18. 09. 2020

Více než polovině populace (54 %) v současnosti hodně nebo alespoň trochu chybí větší možnosti návštěv kulturních akcí. Zároveň ale podobný podíl chce kvůli ochraně zdraví počkat s návštěvou kultury až na dobu po pandemii.

Společnost ppm factum research získala tato data ve dnech 28. 8.–10. 9. 2020, když se ptala občanů ČR na otázky související s návštěvou kulturních akcí v době koronavirové pandemie. Výzkum se uskutečnil osobním dotazováním (CAPI, tj. rozhovory s pomocí počítačů) reprezentativního vzorku 1033 občanů ČR ve věku od 15 let, získaného kvótním výběrem.

Z výsledků výzkumu dále vyplývá, že poměrně hodně lidí sledovalo či sleduje online přenosy, videa apod., které jsou náhradou za mnohé živé kulturní akce. Data ukazují, že 12 % zhlédlo alespoň tři takové akce a 27 % jednu nebo dvě. Dalších 18 % žádnou takovou akci nevidělo, ale mělo by o zhlédnutí zájem.

Pro více než třetinu občanů (35 %) nepředstavují omezení kulturních akcí, jako je nošení roušek, zásadní problém a kulturní akce chtějí i přesto navštěvovat. Na druhé straně zhruba polovina (53 %) říká, že by nechtěla navštěvovat kulturní akce s těmito omezeními, a ještě o trochu více lidí (56 %) v současnosti nechce představení, koncerty apod. kvůli ochraně zdraví navštěvovat a raději počká na dobu po pandemii.

 

 

Další informace naleznete v tiskové zprávě dostupné ZDE.