Prezidentský souboj Fischer – Zeman se vyhrocuje

26. 08. 2012
Vedoucí pozice Jana Fischera na prezidentské kandidátce je stále více ohrožována dotahujícím Milošem Zemanem, který nyní ztrácí pouhého 1,4 procentního bodu. Šance Jana Švejnara se rapidně snižují, ostatní kandidáti mají do 7 % hlasů.

Společnost ppm factum research zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. ppm factum research zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 3,0 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 9. 8. 2012 - 21. 8. 2012 na reprezentativním vzorku 928 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je stále ve své neoficiální fázi, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se ještě může upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 59,0 % oprávněných voličů, tedy volební účast oproti předchozím měsícům pozvolna klesá.

Ani jeden z navrhovaných kandidátů by v prvním kole přímé volby nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by postoupili dva nejsilnější kandidáti: nestranický Jan Fischer se ziskem rovných 22,0 % a jako jasná jednička levicových voličů Miloš Zeman se ziskem 20,6 % hlasů.

Třetí Jan Švejnar výrazně zaostává, zisk 12,2 % hlasů ho čím dál více vzdaluje od možné účasti ve druhém kole prezidentské volby. V pořadí čtvrtý Tomio Okamura aktuálně přeskočil se ziskem 7,3 % Jiřího Dienstbiera, jehož modelové skóre dosahuje 6,5 %. Další dva kandidáti mají ve volebním modelu téměř shodný výsledek: Jana Bobošíková (5,3 %) a Karel Schwarzenberg (5,2 %). Nad tříprocentní hranici by se ještě dostali Přemysl Sobotka (4,8 %), Zdeněk Tůma (4,2 %) a s rovnými 3,0 % hlasů kandidátka KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Prezidentský volební model k 22.8.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie ppm factum research.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz