Sociální demokracie „boduje“

16. 04. 2010
Veřejnost se neshoduje, kdo by byl nejvhodnějším kandidátem na předsedu vlády, relativně nejčastěji je zmiňován Jiří Paroubek.

Češi nejčastěji považují ČSSD za stranu, která dokáže řešit aktuální problémy ČR. Výjimkou je podpora podnikání – v této oblasti vévodí ODS.

Dotazování proběhlo ve dnech 3.4. – 9.4.2010 (tedy po zveřejnění volebního programu TOP 09 a po zvolení Jiřího Nečase volebním lídrem ODS) na reprezentativním vzorku 1 049 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Česká veřejnost se neshoduje, kdo by byl nejvhodnějším kandidátem na předsedu vlády, převažuje pohled daný stranickými preferencemi. Z lídrů politických subjektů, které mají reálnou šanci dostat se po volbách do parlamentu, je nejčastěji hodnocen jako nejvhodnější kandidát na post předsedu vlády Jiří Paroubek (14,6 %). Na druhém místě je nový lídr ODS Petr Nečas (12,2 %), následují Radek John a Karel Schwarzenberg se ziskem přes 8 %. Lídr komunistů Vojtěch Filip má podporu 5,2 % obyvatel.

Nejvhodnější kandidát na premiéra


Dle mínění téměř poloviny obyvatel dokáže problémy českého zdravotnictví nejlépe řešit ČSSD (45 %). Podle mínění čtvrtiny Čechů si se zdravotnictvím nejlépe poradí ODS (23 %). V hodnocení efektivnosti při řešení tohoto problému následují TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých, KSČM a Věci veřejné.

Nejlepší v řešení problémů - zdravotnictví


ČSSD se téměř stejně velké části veřejnosti jeví jako nejefektivnější i v otázkách rodiny a rodinné politiky. Mezi nejlepší dvě ji řadí 44 % lidí. Na druhém místě je tentokrát KDU-ČSL, kandidující spolu s EDS (22 %), teprve třetí je ODS (17 %).

Nejlepší v řešení problémů - rodinná politika


Podpora podnikání je největší částí obyvatel ČR považována za doménu ODS (39 %). Následují ČSSD a TOP 09 (shodně 26 %).

Nejlepší v řešení problémů - podpora podnikání


Výraznou schopnost poradit si s ekonomickou krizí nevidí veřejnost u žádné politické strany. ČSSD (31 %) mírně vede před ODS (28 %) a TOP 09 (25 %)

Nejlepší v řešení problémů - ekonomická krize


ČSSD u občanů vítězí také v oblasti boje s korupcí. Téměř třetina (32 %) ji řadí mezi dvě strany, které problém korupce dokážou řešit nejlépe. Věci veřejné obsadily v hodnocení obyvatel druhé místo (21 %) před ODS (17 %).

Nejlepší v řešení problémů - boj s korupcí


Problematika důchodů je dle mínění téměř poloviny obyvatel doménou ČSSD (46 %). Na druhé míst o se tentokrát řadí KSČM (21 %), ODS je třetí (18 %).

Nejlepší v řešení problémů - důchody


Podle více než třetiny populace (35 %) si ČSSD nejlépe poradí v oblasti daní. Sociální demokraté předstihli v tomto hodnocení ODS o sedm procentních bodů (ODS 26 %). S odstupem následuje na třetím místě TOP 09 (21 %).

Nejlepší v řešení problémů - daně


ČSSD je nejlepší v řešení problematiky nezaměstnanosti podle více než třetiny Čechů (35 %). Konkurenční ODS v této souvislosti následuje s 23 % a TOP 09 s 19 %).

Nejlepší v řešení problémů - nezaměstnanost


Zajímavostí je, že zatímco ČSSD nejen že obsadila téměř ve všech sledovaných oblastech druhé místo, ale také nikdy neskončila horší než druhá. ODS je v některých oblastech až na třetím místě, před ní se dostávají různé menší politické strany. Uvedené zjištění je patrně jedním z důvodů aktuálního poměru sil podle měření volebním modelem.

Text otázek


Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz