Spánek je pro regeneraci klíčový. Jak spí Češi?

10. 04. 2014
Zamačkáváte ráno budík s toužebným přáním alespoň ještě jedné hodiny spánku navíc nebo je pro Vás naopak zazvonění budíku vysvobozením z již hodinového převalování se v posteli?

Kvalita a délka spánku významným způsobem ovlivňují život člověka, jeho zdraví, duševní pohodu i výkonnost. Podle odborníků stačí dospělému člověku pro zajištění dostatečného spánku v průměru 7-8 hodin spánku denně. A jak je na tom česká populace se spánkem v reálu?


Společnost ppm factum research na počátku roku prováděla reprezentativní průzkum na souboru 997 respondentů ve věku 15-85 let z celé České republiky (metodou osobního dotazování) zaměřený na styl života. Jedním z témat byla i délka spánku.

Češi ve věku 15-85 let spí denně v průměru sedm a čtvrt hodiny. Výše zmiňovaných ideálních 7-8 hodin spánku si dopřává šest Čechů z deseti. Opravdu dorůžova se díky devíti či dokonce více hodinám spánku vyspí 14 % obyvatel. Na druhou stranu čtvrtina Čechů spí méně než 7 hodin. Každý stý Čech spí jen 4 hodiny denně.


Kolik času věnují Češi spánkuVstávat se slepicemi rozhodně neznamená méně se vyspat
Ačkoliv v menších obcích pracovní doba obvykle začíná v ranějších hodinách než ve městech, na průměrné délce spánku se tento fakt příliš neodráží a lidé na vesnici i ve městě spí v průměru přibližně stejně dlouho. Rozdíl je pouhá čtvrthodina spánku navíc ve velkých městech oproti malým obcím. V detailnějším pohledu je ale přece jen vidět, že těch opravdových spáčů, kteří spí 9 a více hodin je ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel téměř dvakrát tolik (19 %) než v malých obcích pod 5 tisíc obyvatel (11 %). Nejnižší podíl nespavců je ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel (22 %).


Jak dlouho spí lidé ve městech na vesnici„To víte, já už toho v tomhle věku tolik nenaspím“ - pravda nebo jen obecně přijímaná mystifikace?
Ačkoli délka spánku úzce souvisí s věkem, rozhodně ne tak, že čím je člověk starší, tím méně spí. Mladí lidé si v porovnání s ostatními věkovými kategoriemi přispí nejdéle
a obvykle vstávají po téměř osmi hodinách spánku. Se zvyšujícím se věkem se pak průměrná délka spánku opravdu zkracuje a nejkratší dobu spí lidé ve věkové kategorii 45-54 let – v průměru méně než 7 hodin. Dále se už ale průměrná délka spánku opět prodlužuje.

Ve věku 55 a více let spí lidé už opět přes 7 hodin a v důchodovém věku je to v průměru 7 hodin a 20 minut. Na druhou stranu je však nutno poznamenat, že mezi důchodci, jejichž ranní vstávání již není určováno pracovní dobou, tři z deseti lidí spí v průměru maximálně 6 hodin denně.


Jak dlouho v průměru denně spí různé věkové skupinyA proč tedy tak často slýcháme povzdechy starších lidí nad tím, že nemohou spát? Při detailnějším zkoumání zjistíme, že spíše než o délku spánku jde vlastně o jeho kvalitu a nedostatečný pocit odpočinku a úlevy po něm.

S věkem přichází dříve únava a lidé mají tendenci večer se ukládat dříve. Už vlastní fakt, že tělo bolí více než v mládí, činí každou minutu před usnutím podstatně delší, a subjektivně to vnímáme tak, že „tolik nespíme“. K tomu se pak před usnutím přidávají myšlenky typu „lepší už to asi moc nebude“ a následuje probuzení a zjištění, že i z té postele se vstává každý den „o trochu hůř“.

To všechno dohromady na pocitu osvěžení a úlevy po spánku nepřidává a výsledkem je právě ta obvyklá deklarace „já už toho v tomhle věku tolik nenaspím“. Další, co se ukázalo, je skutečnost, že s rostoucím věkem lidé neradi dělají změny a řada starších lidí dodnes spí na postelích a matracích z šedesátých i starších let.


Není konečně načase odhlédnout od žbrblání typu „to už nestojí za to, kupovat novou matraci“ a prostě starším příslušníkům své rodiny matrace vyměnit, klidně si i nechat vynadat „já tu svou matraci mám už tak akorát vyleželou, na tohle si nezvyknu“ a jen je mlčky sledovat, jak jim to prospělo, i když nám to asi řada z nich nikdy nepřizná? Určitě to stojí za pokus.

Každý druhý muž ve věku 45 – 54 let spí maximálně 6 hodin. Je za tím druhá míza nebo počátek problémů s prostatou?
Nejméně spí lidé ve středním věku (45 – 55 let). To je asi přirozené, protože jde o opravdu o velmi náročné životní období – na jedné straně jejich děti vylétají z hnízda a na druhé straně rodiče těchto lidí se dostávají do věku, kdy už v řadě případů potřebují pomoc. A už tyto situace samotné naše myšlenky zaměstnávají natolik, že nám často zkrátí spánek. To platí pro obě pohlaví.

Souvislost spánku s věkem se ale určitým způsobem liší mezi muži a ženami. U obou pohlaví platí, že nejvíce se spí v raném mládí, ve středním věku se spí méně a ve stáří se opět spí více. Odlišnost je v tom, kdy jednotlivé fáze u mužů a žen nastávají a jak jsou významné.

Zatímco u žen je krásně vidět postupné mírné zkracování spánku od náctiletých až do důchodu (kolem šedesátky) a pak skokové prodloužení spánku po pětašedesátce, resp. po odchodu do důchodu, u mužů je situace jiná.

K postupnému a plynulému zkracování spánku u mužů dochází do čtyřicítky. Pak ale k pětačtyřicítce přichází výrazný zlom a ve věku 45 – 54 let spí takřka každý druhý muž maximálně 6 hodin. Vzhledem k tomu, že muži řeší výše uvedené životní situace (odchod dětí, péči o vlastní rodiče) viditelně méně než ženy, je třeba hledat i další příčiny.

Spí muži v tomto věku tak málo kvůli tomu, že je chytla druhá míza a mají pocit, že musí všechno dohnat, nebo kvůli tomu, že jim začalo noční vstávání kvůli zdravotním problémům například s prostatou? Ať už je za tím cokoli, skutečností zůstává, že toto období nedostatku spánku si u mužů vybírá svou daň a oni se tak zhruba o 10 let dříve než ženy dostávají k opětovné potřebě delšího spánku.

K prodloužení času věnovaného spánku dochází u mužů již kolem pětapadesátky, zatímco u žen až kolem šedesátky.


Jak dlouho spí muži a ženy v různých věkových kategoriích


Projekce počtu lidí podle délky spánku


… A CO Z TOHO PLYNE PRO SPOTŘEBITELE, VÝROBCE A POSKYTOVATELE SLUŽEB DO BUDOUCNA
V případě zájmu kontaktujte:
Mirka Ottová, Market Research Consultant
gsm: +420 731 403 669
ottova@ppmfactum.cz