Strana Miloše Zemana by překročila pětiprocentní hranici

28. 06. 2012
Zemanovci se dostávají nad magickou hranici pěti procent. Stále vedoucí ČSSD si od května pohoršila o 3,5 %. KSČM si drží druhou příčku před ODS. Strana zelených ztrácí, do poslanecké sněmovny by se nyní nedostala.

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 14. 6. 2012 - 26. 6. 2012 na reprezentativním vzorku 961 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 61,4 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla o něco nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).
Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v současné době pravděpodobně překročilo 6 politických stran – nejlépe by si opět stály opoziční ČSSD a KSČM. Sociální demokracie oproti minulému měsíci pohoršila o 3,5 %, stále však výrazně vede. Výsledek KSČM zůstává víceméně stabilní. Do PSP by se s přehledem dostaly také dvě strany současné koalice – ODS a TOP 09, která po dlouhé době zaznamenala nárůst o 2,1 %. Nově by v Poslanecké sněmovně zasedly KDU-ČSL (6,2 %) a poprvé také SPO-Zemanovci (5,5 %).

Rozdělení mandátů (odhad k 28.6.2012)


Pětiprocentní hranici by tentokrát nepřekročila Strana zelených (4,0 %), o něco blíže ke vstupu do poslanecké sněmovny by měla Strana svobodných občanů (4,2 %), která dlouhodobě mírně posiluje. Další strana, která se dlouhodobě udržuje pod pětiprocentní hranicí, ale vzhledem ke statistické výběrové chybě +/- 2 procenta by se teoreticky mohla dostat do poslanecké sněmovny, je LEV 21 (3,1 %). Pod hranicí 3 % zůstává Suverenita, která by dle volebního modelu nyní dosáhla na 2,9 %.

Celkem by podle aktuálního volebního modelu „propadlo“ 18,9 % hlasů, odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Porovnání volebního modelu k 28.6.2012 s výsledky voleb


Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Nejsilnější strana současné parlamentní opozice ČSSD by nyní získala o 0,6 procentního bodu více, než v posledních volbách. Dlouhodobě výrazně posílila KSČM, v aktuálním modelu si udržuje druhé místo a překonává vládnoucí ODS. Ta nyní ztrácí oproti minulým volbám 3,6 % a za KSČM zaostává o půl procentního bodu. Strana práv občanů-Zemanovci překročila magickou hranici pěti procent a nyní by se dostala do poslanecké sněmovny.

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 59 mandátů, KSČM 43 mandátů, ODS 45 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 mandátů, KDU-ČSL 12 a SPOZ 9 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na konci června 2012, pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly nyní jen 77 mandátů, společně s KDU-ČSL pak 89 mandátů. Potenciální levicová koalice ČSSD, KSČM a Zemanovců by podle aktuálního stavu vytvořila většinu se 111 mandáty, ČSSD a KSČM by samy disponovaly těsnou většinou 102 mandátů. Levostředová koalice ČSSD, KDU-ČSL a SPOZ by s 80 mandáty na většinu ani zdaleka nedosáhla. Velká koalice ČSSD a ODS by nyní měla pouhých 104 mandátů.

(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až 2 poslaneckých křesel.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz