Stranické preference a volební prognóza

03. 07. 2003
Firma TNS Factum, s.r.o., pokládá dlouhodobě v rámci svého programu OMNIMAS otázky týkající se stranických a voličských preferencí. Vzhledem k častému nepochopení a dezinterpretaci preferencí (přímé srovnávání s výsledky voleb) jsou od počátku roku 1999 zveřejňovány jednak preference, jednak prognózy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

Dotazování proběhlo ve dnech 20.-25.6.2003 na reprezentativním vzorku 868 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Na první pozici žebříčku stranických preferencí i volební prognózy je od počátku roku ODS, která by v současnosti z voleb vyšla jako jednoznačně nejsilnější strana. Její prognózovaný volební zisk by nyní byl ovšem o něco menší než v květnu. Byl by nicméně asi o polovinu vyšší než podíl hlasů, který by získaly ČSSD nebo KSČM. Zisky obou levicových stran jsou v od března t.r. stále vyrovnané.

Součet prognózovaných zisků stran bývalé Koalice, tj. KDU-ČSL a US-DEU, by byl nyní téměř takový jako loňský volební výsledek Koalice. Zatímco lidovci se dostali na horní mez pásma, v němž se dlouhodobě pohybují, v případě US-DEU současný výsledek znamená opět sestup pod pětiprocentní hranici. Na druhé straně, jediným mimoparlamentním subjektem s šancí překročit 5 % je nyní Sdružení nezávislých kandidátů.

Z výzkumu dále vyplývá, že na začátku května se chtěly zúčastnit voleb do sněmovny parlamentu tři čtvrtiny (72,6 %) občanů, což je na úrovni dlouhodobě zjišťované ochoty jít volit.