Stranické preference a volební prognóza

20. 05. 2003
Firma TNS Factum, s.r.o., pokládá dlouhodobě v rámci svého programu OMNIMAS otázky týkající se stranických a voličských preferencí. Vzhledem k častému nepochopení a dezinterpretaci preferencí (přímé srovnávání s výsledky voleb) jsou od počátku roku 1999 zveřejňovány jednak preference, jednak prognózy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

Dotazování proběhlo ve dnech 2.-7.5.2003 na reprezentativním vzorku 1026 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Na první pozici žebříčku stranických preferencí i volební prognózy je od počátku roku ODS, která by v současnosti z voleb vyšla jako jednoznačně nejsilnější strana. Její volební zisk by nyní byl asi o polovinu větší než procento hlasů, které získala v loňských volbách do sněmovny. A byl by dvakrát větší než zisky ČSSD i KSČM, které jsou v současnosti přibližně vyrovnané. Zatímco u ODS lze hovořit o vzestupu a u KSČM o jisté stabilitě s výkyvy, v případě ČSSD jde o pokračování sestupu, který začal už na sklonku loňského roku a byl jen dočasně pozastaven zřejmě dubnovým sjezdem strany.

Součet prognózovaných zisků stran bývalé Koalice, tj. KDU-ČSL a US-DEU, by byl nyní téměř takový jako loňský volební výsledek Koalice. Oproti minulým měsícům si polepšila zejména US-DEU, která se vrátila mezi strany s šancí na překročení pětiprocentního prahu pro vstup do sněmovny.

Jediným mimoparlamentním subjektem s touto šancí je nyní Sdružení nezávislých kandidátů.

Z výzkumu dále vyplývá, že na začátku května se chtěly zúčastnit voleb do sněmovny parlamentu tři čtvrtiny (75,0 %) občanů, což je na úrovni dlouhodobě zjišťované ochoty jít volit. 17,1 % oprávněných voličů není rozhodnuto, koho by volili.