Stranické preference a volební prognóza

13. 11. 2003
Firma TNS Factum, s.r.o., pokládá dlouhodobě v rámci svého programu OMNIMAS otázky týkající se stranických a voličských preferencí. Vzhledem k častému nepochopení a dezinterpretaci preferencí (přímé srovnávání s výsledky voleb) jsou od počátku roku 1999 zveřejňovány jednak preference, jednak prognózy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

Na první pozici žebříčku stranických preferencí i volební prognózy je od počátku letošního roku ODS, která by v současnosti z voleb vyšla jako jednoznačně nejsilnější strana. Na druhém místě je KSČM, která by poprvé jednoznačně „převálcovala“ sociální demokracii. Zatímco komunisté od loňských voleb mírně posilují a od září svůj prognózovaný volební zisk ještě vylepšili, ČSSD ztratila a blíží se téměř na úroveň poloviny svého výsledku v loňských volbách.

KDU-ČSL na čtvrtém místě se tentokrát dostala na nejvyšší úroveň od voleb v roce 2002. Druhá strana bývalé Koalice, US-DEU, by se nyní do sněmovny naopak vůbec nedostala.

Z výzkumu dále vyplývá, že v polovině září se chtěly zúčastnit voleb do sněmovny parlamentu téměř tři čtvrtiny (71,7 %) občanů, což je na úrovni dlouhodobě zjišťované ochoty jít volit.