Stranické preference a volební prognóza

06. 10. 2004
Firma Factum Invenio pokládá dlouhodobě v rámci svého programu Factum Omnibus otázky týkající se stranických a voličských preferencí. Vzhledem k častému nepochopení a dezinterpretaci preferencí (přímé srovnávání s výsledky voleb) jsou od počátku roku 1999 zveřejňovány jednak preference, jednak prognózy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

Stranické preference – POZOR! Nelze považovat za předpověď výsledků voleb!

Na první pozici žebříčku stranických preferencí i volební prognózy je od počátku loňského roku ODS, která by v současnosti z voleb vyšla jako nejsilnější strana. Její preference jsou ovšem nejnižší od voleb v roce 2002. Druhou příčku obsadila s výrazným nárůstem preferencí ČSSD, která tak odsunula KSČM s dlouhodobě stabilními preferencemi na třetí místo. KDU-ČSL je dlouhou dobu pevně usazena na čtvrtém místě, její náskok před Sdružením nezávislých se opět zvýšil. Druhá strana bývalé Koalice, US-DEU, se dlouhodobě pohybuje pod hranicí vstupu do sněmovny, k níž se přibližuje jen sporadicky. Další stranou s poměrně vyrovnanými zisky oscilujícími kolem 3% je Strana zelených.

V reakci na výsledky voleb do Evropského parlamentu jsme zařadili na seznam zjišťovaných subjektů další dvě strany (Nezávislí a Evropští demokraté), jejich zisk však v současné době nenasvědčuje tomu, že by mohly překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Z výzkumu dále vyplývá, že na konci září výslovně nevyloučily svou účast ve volbách do sněmovny parlamentu necelé tři čtvrtiny (73,9 %) občanů, což je dlouhodobě průměrná hodnota.