Stranické preference a volební prognóza k volbám do Evropského parlamentu

20. 05. 2004
Firma TNS Factum, s.r.o., pokládá dlouhodobě v rámci svého programu Factum Omnibus otázky týkající se stranických a voličských preferencí. Jako jediná správně předpověděla účast v referendu o vstupu do EU i jeho výsledek.

Vzhledem k častému nepochopení a dezinterpretaci preferencí (přímé srovnávání s výsledky voleb) jsou od počátku roku 1999 zveřejňovány jednak preference, jednak prognózy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny. Stejně tak budeme postupovat i v případě voleb do Evropského parlamentu.

Dotazování proběhlo ve dnech 7. - 12. 5. 2004 na reprezentativním vzorku 937 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Na první pozici žebříčku volebních preferencí i volební prognózy je ODS vedená Janem Zahradilem. Druhou příčku obsadila KSČM v čele s Miloslavem Ransdorfem. Jen těsný odstup si udržuje třetí ČSSD, jejíž kandidátku vede Libor Rouček.

Další strany, které by se podle volební prognózy dostaly do Evropského parlamentu, jsou Sdružení nezávislých a Evropští demokraté Josefa Zielence, KDU-ČSL v čele s Zuzanou Roithovou a Nezávislí Vladimíra Železného.

Z výzkumu dále vyplývá, že voleb do Evropského parlamentu by se zúčastnilo kolem 50% oprávněných voličů. Rozhodně by se zúčastnilo ovšem pouze 20%. Očekávaná účast vychází poněkud nižší, než v případě voleb do Poslanecké sněmovny.

Pokud jde o oddanost přívrženců k největším stranám, pak nejvíce přesvědčených přívrženců má jednoznačně KSČM. ODS a ČSSD se v oddanosti svých přívrženců neliší.