Téměř polovina českých firem považuje kontrolu pohybu svých služebních vozidel za důležitou

23. 06. 2004
Vyplývá to z výzkumu, který provedla v druhém čtvrtletí letošního roku agentura Factum Invenio pro CCS Českou společnost pro platební karty a.s. mezi 800 firmami s více než dvaceti zaměstnanci. „Za velmi důležitou považuje kontrolu pohybu svých vozidel celkem 15 % oslovených firem, naopak za zcela nedůležitou 18 % firem“ uvedl Tomáš Macků, ředitel oddělení Business & Finance Factum Invenio.

Z výzkumu současně vyplynulo, že 8 % českých firem s více než dvaceti zaměstnanci používá některý ze systémů pro kontrolu pohybu služebních vozidel. Rozhodnutí o realizaci kontroly pohybu služebních vozidel a pořízení karet pro bezhotovostní úhradu nákupů pohonných hmot a souvisejících služeb je přitom v 80 % případů podřízeno nejdůležitějším řídícím osobám firem a právě u nich lze předpokládat nejvyšší zájem na snadné kontrole provozu firemního autoparku a nákladů na pohonné hmoty. Důvodem, který motivuje firmy k pořízení systémů pro sledování vozidel, je rovněž stále se rozšiřující nabídka produktů a služeb v této oblasti.

Výsledky výzkumu zároveň potvrdily, že význam kontroly pohybu firemních automobilů se zvyšuje s velikostí vozového parku společnosti a rostoucím objemem provozu vozidel. “Zatímco pro společnosti s nízkým rozsahem využívání firemních vozidel je kontrola jejich pohybu důležitá v případě 36 % firem, u společností s velkou mírou provozu a velkým vozovým parkem se jedná již o 49 % firem,“ doplnil Macků.