Šance ČSSD a ANO se vyrovnaly

26. 08. 2015

Šance ČSSD a ANO na volební vítězství jsou nyní vyrovnané. Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran. Současná vládní koalice by získala ústavní většinu ve sněmovně.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 13.–23. 8. 2015 na reprezentativním vzorku 924 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research. Ve výsledcích figurují strany, které by v daném období získaly nad 2 %.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v srpnu zúčastnilo 48 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v roce 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, pohybuje se stále kolem poloviny oprávněných voličů.

 Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by nyní pravděpodobně překročilo šest politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Práh dolní komory by nepřekročil Úsvit přímé demokracie. (Výzkum byl připravován ještě před změnou názvu této strany.)

Od loňského jara volební model ppm factum research ukazoval, že pravděpodobným vítězem voleb by bylo hnutí ANO, které si udržovalo náskok před vítězem posledních voleb – ČSSD. Aktuální výzkum poprvé od února 2014 přináší jiný výsledek, který svědčí o vyrovnání šancí obou nejsilnějších subjektů. Jak ČSSD, tak hnutí ANO by nyní získaly shodně 21,6 % hlasů. V případě ANO jde o podobný výsledek jako v posledním šetření v březnu t.r., v případě ČSSD jde o mírný vzestup o dva procentní body. Třetí místo by tradičně obsadila KSČM se ziskem 14,6 %. TOP 09 a Starostové a nezávislí by aktuálně získali 10,5 %, KDU-ČSL 6,5 % a ODS 6,4 %. KSČM i KDU-ČSL od posledního výzkumu mírně ztratily, TOP 09 naopak lehce posílila a pozice ODS se nezměnila.

Další v pořadí by byly Strana zelených (4,4 %) a Česká pirátská strana (4,0 %). Výrazně pod hranici vstupu do sněmovny se dostal Úsvit přímé demokracie (2,4 %). Podobné výsledky by zaznamenali i Svobodní a DSSS (shodně 2,3 %) a SPOZ (2,0 %). Zisky ostatních stran nedosahují ani 1 %. Celkem by dle současného volebního modelu na konci března „propadlo“ 18,8  % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Opakovaně se tak potvrzuje, že nemalá část občanů hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Posílení, byť nijak výrazné, zaznamenáváme jednak u dvou nejsilnějších stran, ANO (o 2,9 procentního bodu) a ČSSD (o 1,1 procentního bodu), a také u stran, které mají nejblíže ke zdolání pětiprocentního prahu, tj. Strany zelených a Pirátů (1,2 resp. 1,3 procentního bodu). Oslabil naopak hlavně Úsvit (-4,5 procentního bodu), dále TOP 09/STAN (-1,5 procentního bodu) a ODS (-1,3 procentního bodu).

  Obrázek 1.PNG

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 58 mandátů, ČSSD rovněž 58 mandátů, KSČM 35 mandátů, TOP 09 24 mandátů, KDU-ČSL 14 mandátů a ODS 11 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, dokonce ústavní – 130 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by s 96 hlasy většinu nezískala, s podporou ODS by dosáhla většiny 107 mandátů. Případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by získala většinu 107 mandátů.

Obrázek 2.PNG

(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

 Výstřižek.PNG

 

Pro další informace prosím kontaktujte:

 Stanislav Hampl

gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz