TOP 09 téměř dotáhla ODS

04. 02. 2013
Levice si udržuje převahu, nejvyšší podporu má stabilně ČSSD. ODS mírně ztrácí, TOP 09 naopak posiluje, předstihla by i KSČM.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 27. 1. 2013 - 5. 2. 2013, tedy po vyhlášení výsledků 2. kola prezidentské volby, na reprezentativním vzorku 958 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu ledna a února zúčastnilo 50,5 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla výrazně nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů). Může se jednat o negativní promítnutí přímé prezidentské volby (dopady volební kampaně i dění po volbách) do nálady voličů.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by na přelomu ledna a února pravděpodobně překročilo 6 politických stran. Takové hypotetické složení Poslanecké sněmovny sledujeme již od června 2012.

ČSSD si udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 24,6 %. Druhé místo by obsadila vládní ODS s 15,6 %, kterou velice těsně dotahuje druhá vládní strana TOP 09 a Starostové se ziskem 14,5 %. Rozdíl mezi oběma hodnotami je pod hranicí statistické výběrové chyby. TOP 09 má aktuálně o něco vyšší podporu než KSČM (13,8 %), která od začátku roku 2013 mírně ztrácí. Ve vyšší podpoře TOP 09 a Starostů se patrně odrazila rozsáhlá kampaň Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě.

Do PSP ČR by se dostali také SPO Zemanovci a KDU-ČSL, aktuálně se stejně vysokou podporou 7,4 %. Obě tyto strany překračují ve volebním modelu ppm factum pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny nepřetržitě již více než půl roku.

V celkovém součtu by na přelomu ledna a února dle současného volebního modelu „propadlo“ 16,6 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Z nich by s poměrně slušným ziskem skončila Strana Zelených (3,1 %) a Strana svobodných občanů (2,4 %). Tyto strany se mohou ještě vyprofilovat jako zajímaví hráči v souboji o postup do Poslanecké sněmovny.

Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Levicové strany by svou podporu proti posledním volbám zvýšily – ČSSD a KSČM každá o 2,5 procentního bodu, SPOZ o 3,1 procentního bodu. Vládní strany by si naopak pohoršily, TOP 09 a Starostové by ovšem aktuálně ztratili jen 2,2 procentních bodu, ODS 4,6 procentních bodu a Věci veřejné plných 10 procentních bodů.

Porovnání volebního modelu k 5.2.2013 s výsledky voleb (v %)


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by na začátku ledna ČSSD pravděpodobně získala 64 mandátů, ODS 40 mandátů, KSČM 33 mandáty, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 33 mandátů, SPOZ 16 a KDU-ČSL 14 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na přelomu ledna a února 2013, ČSSD by podpora KSČM pro většinovou levicovou koalici nestačila (celkem 97 mandátů), s podporou Zemanovců by ale levice většinovou koalici utvořila (113 mandátů). Hypotetická parlamentní středo-pravá koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by aktuálně disponovala pouze 87 mandáty. Zajímavou variantou by mohla být široká koalice ODS – TOP 09 – KDU-ČSL – SPO-Z, která by disponovala většinou 103 mandátů.

Rozdělení mandátů (odhad k 5.2.2013)


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až 2 poslaneckých křesel.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz