Tržní pozice zdravotních pojišťoven a spokojenost s jejich službami

06. 05. 2004
Dotazování proběhlo ve dnech 27. 2. až 3. 3. 2004 metodou řízených osobních rozhovorů na souboru 1053 dotázaných vybraných kvótním způsobem (tedy na základě demografických dat podle pohlaví, věku, vzdělání, kraje, velikosti místa bydliště). Jedná se o reprezentativní vzorek populace České republiky.

Celkem dvě třetiny populace mají sjednáno zdravotní pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny. O zbylou třetinu se dělí ostatní hráči na trhu zdravotních pojišťoven. Druhou nejčastěji jmenovanou zdravotní pojišťovnou, u které mají dotázaní uzavřeno zdravotní pojištění, byla Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (8 %), na třetím místě pak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (7 %).

Klienty jiných zdravotních pojišťoven najdeme častěji mezi obyvateli velkých měst. Na druhou stranu i zde patří stále více než 1/2 obyvatel ke klientele VZP.

V průměru jsou lidé spíše spokojeni se službami své zdravotní pojišťovny. Více než 1/4 dotázaných je se službami své stávající zdravotní pojišťovny dokonce rozhodně spokojena.

Celkem 7 % lidí uvažuje o změně zdravotní pojišťovny v průběhu nejbližších 12 měsíců.