Týden před 2. kolem šance téměř vyrovnané, Zeman těsně vede.

17. 01. 2013
Pokud by se 2. kolo prezidentské volby konalo 18. ledna, šance obou kandidátů by byly téměř vyrovnané. Mírný náskok má Miloš Zeman, aktuální informace ovšem nejsou předpovědí výsledků, které volby přinesou 25. – 26. ledna.

Agentura ppm factum research zveřejňuje volební model pro druhé kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým kandidátům a na volbě v prvním kole prezidentských voleb. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Sběr dat se uskutečnil kombinací osobního a telefonického dotazování na reprezentativním vzorku populace ČR. Dotazování proběhlo od 8,00 hodin dne 16. 1. 2013 do 12,00 hodin dne 18. 1. 2013 na souboru 1061 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že týden před 2. kolem přímé volby prezidenta by se voleb zúčastnilo 62,5 % oprávněných voličů, což signalizuje přibližně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole prezidentské volby i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010.

Šance obou kandidátů na zvolení prezidentem jsou týden před vlastní volbou téměř vyrovnané, mírný náskok má Miloš Zeman. Vyrovnanost šancí obou kandidátů podtrhuje skutečnost, že o své volbě je definitivně rozhodnuta jen zhruba polovina občanů, kteří hodlají volit (54 %).

Prezidentský model k 18.1.2013


Podpora Miloše Zemana pochází hlavně od příznivců levicových stran, Karel Schwarzenberg má podporu přívrženců pravicových parlamentních stran i většiny stran mimoparlamentních (samozřejmě s výjimkou SPO-Z) a také občanů, kteří nevědí, které politické straně by chtěli dát hlas.


Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz