Úsvit by se do sněmovny nedostal, SPO se z preferencí vytrácí

11. 12. 2014
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran ze sedmi, které uspěly v loňských říjnových volbách. Mandáty by neobhájil Úsvit přímé demokracie. Největší podpoře voličů se stále těší hnutí ANO, které si zachovává mírný náskok před ČSSD. Vládní koalice jako celek by svůj loňský zisk ještě navýšila.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 1.-9. 12. 2014 na reprezentativním vzorku 984 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v první prosincové dekádě zúčastnilo (stejně jako před dvěma měsíci) 49 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, což se do jisté míry projevilo i malou účastí voličů u nedávných komunálních voleb.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v červenci pravděpodobně překročilo šest politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Práh dolní komory by pravděpodobně nepřekročil Úsvit přímé demokracie.

Nejlepšího výsledku opakovaně dosahuje ANO, které si od jara udržuje náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO nyní získává 22,3 %, ČSSD 20,5 %. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 16,1 %. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 9,8 %, ODS 7,0 % a KDU-ČSL 6,4 %. Lze říci, že výsledky těchto stran se příliš neliší nebo jsou téměř shodné s tím, jak dopadly loňské sněmovní volby, rozdíl je pouze u ANO, které od té doby posílilo, naopak mírné oslabení vykazuje TOP 09.

Těsně pod hranicí vstupu do sněmovny by nyní zůstala Česká pirátská strana (4,9 %) a Úsvit přímé demokracie (4,8 %). Dalšími subjekty v pořadí jsou Strana zelených (3,4 %) a Strana svobodných občanů (2,5 %). Zisk Strany práv občanů dále klesl na 0,5 %. Celkem by dle současného volebního modelu na začátku prosince „propadlo“ téměř 18 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Potvrzuje se tak, že nemalá část občanů hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. O něco silnější pozici má oproti loňským volbám ANO (nárůst o necelé 4 procentní body) a Piráti (+2 body), nižší podpory se naopak dostává TOP 09 a Úsvitu přímé demokracie (o 2 procentní body).

Porovnání volebního modelu k 9.12.2014 s výsledky voleb (v %)


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 58 mandátů, ČSSD 54 mandátů, KSČM 41 mandátů, TOP 09 21 mandátů, KDU-ČSL 14 mandátů a ODS 12 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, dokonce ústavní – 126 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by ovšem s 93 hlasy většinu nezískala, potřebovala by ještě podporu ODS. Nadějnější by z hlediska volební aritmetiky byla případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, v současné době by získala 109 mandátů.

Rozdělení mandátů (odhad k 9.12.2014)


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

František Bartoš
gsm: +420 731 403 653
bartos@ppmfactum.cz