Úsvit by se nyní do sněmovny nedostal

27. 05. 2014
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran jako v loňských říjnových volbách. Místo Úsvitu přímé demokracie by ovšem mandáty pravděpodobně získala Strana zelených, která se nachází na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. V grafech jsou uvedeny pouze strany, které aktuálně získaly dvě a více procenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 15.-26. 5. 2014 na reprezentativním vzorku 970 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v druhé polovině května zúčastnilo 47 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší. Menší zájem o účast ve volbách lze vysvětlit relativně krátkým časem, který uplynul od říjnových voleb, a s tím související slabší ochotou veřejnosti se tohoto aktu znovu účastnit, a aktuálně nižším zájmem o politiku, který se projevil i v rekordně nízké účasti občanů ČR v letošních volbách do EP.


Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v květnu pravděpodobně překročilo šest politických stran stejně jako ve volbách v říjnu 2013, jejich složení by se však mírně obměnilo. Do Poslanecké sněmovny by se dostaly ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a místo Úsvitu přímé demokracie by na mandáty dosáhla Strana zelených.

Nejlepší výsledek má ANO, které od února ještě zvýšilo svůj náskok před vítězem loňských voleb - ČSSD. Hnutí ANO nyní získává 22,5 %, ČSSD 19,4 %. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 15,7 %. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 9,9 %, ODS 7,6 % a KDU-ČSL 6,5 %. Strana zelených se nachází na hranici vstupu do sněmovny, získala by 5,2 % hlasů.

Dle současného volebního modelu by v celkovém součtu koncem února „propadlo“ 13 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí, což je v porovnání s předchozím, únorovým výzkumem pokles o cca 2 procentní body. Pod 5% hranicí zůstává konkrétně Pirátská strana (3,0 %) a poprvé v období od loňských sněmovních voleb Úsvit přímé demokracie (2,9 %); ostatní strany by nepřekročily 2 % podpory voličů.

Vnější kruh grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. O něco silnější pozici má oproti říjnovým volbám ANO (nárůst o téměř 4 procentní body), Strana zelených (nárůst o 2 procentní body) a KSČM (nárůst o necelý 1 procentní bod). Nižší podpory se naopak dostává TOP 09 (pokles cca o 2 procentní body) a ČSSD (pokles asi o 1 procentní bod) a především Úsvitu přímé demokracie (o 4 procentní body). Výsledek ODS svědčí o povolební stabilitě elektorátu této strany.


Porovnání volebního modelu s výsledky volebPo zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 59 mandátů, ČSSD 48 mandátů, KSČM 39 mandátů, TOP 09 20 mandátů, ODS 16 mandátů, KDU-ČSL 12 mandátů a Strana zelených by získala 6 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu, konkrétně 119 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by ovšem s 91 hlasy většinu nezískala, potřebovala by ještě podporu ODS. Neuspěla by ani případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, v současné době by získala 99 mandátů.


Rozdělení mandátů(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)


Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

František Bartoš
gsm: +420 731 403 653
bartos@ppmfactum.cz