Úsvit těží z radikalizace nálad ve společnosti

05. 02. 2015
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do¨ poslanecké sněmovny by se dostalo sedm stran. Vládní koalice by opět získala potřebnou většinu ve sněmovně a hnutí ANO by v ní svou pozici posílilo, neboť se těší nejvyšší podpoře od voleb. Na rozdíl od prosincového šetření by tentokrát své mandáty obhájil i Úsvit.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 23. 1. - 3. 2. 2015 na reprezentativním vzorku 973 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research. Ve výsledcích figurují strany, které by v daném období získaly nad 2 %.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu ledna a února zúčastnilo 49 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, což se do jisté míry projevilo i malou účastí voličů při podzimních komunálních volbách.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by na přelomu ledna a února pravděpodobně překročilo sedm politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie.

Nejlepšího výsledku dosahuje ANO, které si od loňského jara udržuje náskok před vítězem loňských voleb – ČSSD. Hnutí ANO by nyní získalo 23,5 %, jedná se o nejlepší výsledek od voleb v roce 2013. Druhá by skončila ČSSD s 18,6 %, což pro ni znamená naopak výsledek na spodní hranici pásma, v němž se pohybuje. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 16,5 %. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 10,1 %, KDU-ČSL 6,7 %, Úsvit přímé demokracie 6,5 % a ODS 6,1 %. Podpora Úsvitu posílila pravděpodobně z důvodu nálad, které ve společnosti eskalovaly po lednových atentátech v Paříži.

Pod hranicí vstupu do sněmovny by zůstala Česká pirátská strana (3,0 %), Strana zelených (2,8 %) a Strana svobodných občanů (2,4 %), zisky ostatních stran nedosahují ani 2 %. Celkem by dle současného volebního modelu na přelomu ledna a února „propadlo“ 12,2 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Opakovaně se tak potvrzuje, že nemalá část občanů hledá alternativu ke stranám zastoupeným ve sněmovně, z tohoto hledání však stále nevzešla výrazná podpora určitému subjektu, která by zajišťovala překročení pětiprocentního prahu.

Vnější kruh následujícího grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. Silnější pozici má oproti loňským volbám zejména ANO (nárůst o 4,8 procentního bodu).

Porovnání volebního modelu k 3.2.2015 s výsledky voleb


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 59 mandátů, ČSSD 47 mandátů, KSČM 39 mandátů, TOP 09 21 mandátů, KDU-ČSL 13 mandátů a ODS 9 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se do koalice opět spojilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL, získaly by i v současné době potřebnou většinu – 119 mandátů. Hypotetická středo-pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by s 93 hlasy většinu nezískala, s podporou ODS by dosáhla těsné většiny 102 mandátů. Případná středo-levicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by tentokrát získala pouze 99 mandátů.

Rozdělení mandátů (odhad k 3.2.2015)


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:

Veronika Cieslarová
gsm: +420 731 403 636
cieslarova@ppmfactum.cz

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz