V posledním předvolebním průzkumu má navrch sociální demokracie

20. 05. 2010

Názor veřejnosti na to, kdo je nejvhodnějším kandidátem na předsedu vlády, je poměrně nejednotný. Nejčastěji je zmiňován Jiří Paroubek, následují Petr Nečas a Radek John.

Češi považují ČSSD za stranu, která dokáže nejlépe řešit aktuální problémy ČR v oblastech zdravotnictví, podpory rodin, boje proti korupci i nezaměstnanosti a také v oblastech daní a důchodů. V hodnocení schopnosti řešit ekonomickou krizi ji těsně předběhla ODS, která podle mínění Čechů nejlépe zvládá také podporu podnikání.

Dotazování proběhlo ve dnech 7.5. – 12.5.2010 (tedy po zveřejnění volebních programů stran ucházejících se o hlasy voličů v nadcházejících volbách do PSP ČR) na reprezentativním vzorku 1 004 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Česká veřejnost se jednoznačně neshoduje v tom, kdo by byl nejvhodnějším kandidátem na předsedu vlády, převažuje pohled daný stranickými preferencemi. Z lídrů politických subjektů, které mají reálnou šanci dostat se po volbách do parlamentu, je nejčastěji hodnocen jako nejvhodnější kandidát na post předsedu vlády Jiří Paroubek (15,2 %). Na druhém místě je nový lídr ODS Petr Nečas (14,0 %), následují Radek John (12,9 %) a Karel Schwarzenberg (8,8 %). Lídr komunistů Vojtěch Filip má podporu 6,7 % obyvatel.

Oproti minulé vlně průzkumu, která probíhala na začátku dubna, si všichni předsedové polepšili, nejvíce Radek John, který si polepšil o více než 4 procentní body.

Nejvhodnější kandidát na premiéra


Následuje interpretace toho, jak Češi vnímají schopnost politických stran řešit aktuální problémy. Tam, kde byl zjištěn významný rozdíl oproti minulému průzkumu z dubna 2010, je tato skutečnost zmíněna v textu.

Nejlepší v řešení problémů - zdravotnictví


Dle mínění téměř poloviny obyvatel dokáže problémy českého zdravotnictví nejlépe řešit ČSSD (45 %). Podle mínění necelé třetiny Čechů si se zdravotnictvím nejlépe poradí ODS (31 %). Výsledek ČSSD je shodný s dřívější vlnou, ODS si oproti dubnu v hodnocení polepšila o 8 procentních bodů.

Nejlepší v řešení problémů - rodinná politika


I v otázkách rodiny a rodinné politiky si dle mínění veřejnosti vede nejlépe ČSSD. Mezi nejlepší ji řadí 43 % lidí. Na druhém místě je ODS (25 %), která si oproti minulé vlně polepšila o osm procentních bodů a předběhla, v dubnu druhou KDU-ČSL, kandidující spolu s EDS (23 %).

Nejlepší v řešení problémů - podpora podnikání


Polovina dospělé populace (49 %) považuje podporu podnikání za doménu ODS. Druhá TOP 09 (32 %) si oproti dubnovému průzkumu polepšila o 6 procentních bodů a předstihla ČSSD, která nyní v květnu zaznamenala obdobný výsledek jako před měsícem (27 %).

Nejlepší v řešení problémů - ekonomická krize


Schopnost poradit si s ekonomickou krizí uvádí obyvatelé ČR nejčastěji u dvou politických stran: ODS (34 %) a ČSSD (32 %). Tyto strany si oproti dubnové vlně vyměnili pořadí, ODS si v květnovém hodnocení občanů polepšila o 6, zatímco ČSSD jen o jeden procentní bod.

Nejlepší v řešení problémů - boj s korupcí


V oblasti boje s korupcí mají největší důvěru obyvatel dvě strany. Znovu je to ČSSD (31 %) a nový subjekt na české politické scéně Věci veřejné (30 %). ČSSD si v aktuálním průzkumu udržela hodnocení z minulého měsíce, avšak VV si významně polepšili - o 9 procentních bodů. Třetí ODS má v této oblasti důvěru 22 % lidí, což je o 5 procentních bodů více než v dubnu.

Nejlepší v řešení problémů - důchody


ČSSD v květnovém průzkumu dosáhla obdobného hodnocení jako v dubnu. Potvrdilo se tím, že je v očích veřejnosti stranou, která si nejlépe poradí také s problematikou důchodů (47 %). ODS je v pořadí druhou stranou, která si dovede nejlépe poradit s důchody, uvedla to čtvrtina lidí (26 %), což je o 8 procentních bodů více než před měsícem.

Nejlepší v řešení problémů - daně


V oblasti daní jsou dle mínění veřejnosti silné zejména dvě soupeřící strany – ČSSD (36 %) a ODS (35 %). ČSSD dosáhla obdobného výsledku jako před měsícem. ODS si oproti dubnové vlně polepšila o 8 procentních bodů. Polepšila si též TOP 09 a Věci veřejné, které v aktuálním hodnocení přeskočili dříve třetí KSČM.

Nejlepší v řešení problémů - nezaměstnanost


Jako jednu ze dvou nejvíce kompetentních stran v řešení problematiky nezaměstnanosti byla občany ČR nejčastěji uváděna ČSSD (39 %). Druhou nejčastěji zmiňovanou stranou je ODS se ziskem 30 %. Obě strany si oproti dubnové vlně polepšili, ČSSD o 4 a ODS o 7 procentních bodů.


Text otázekPro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz