VÁNOČNÍ ZVYKY A TRADICE

06. 12. 2011
Vánoce a celý předvánoční čas jsou bohaté na různé tradice a zvyky. Mezi nejoblíbenější patří stále poslouchání koled, návštěva vánočních trhů, krájení jablka, trhání třešňových květů – „Barborek“ a živý vánoční stromek.

Více než dvě třetiny lidí navštíví v předvánoční době vánoční trh a to především lidé tvořící mladší a střední generaci do 45ti let. Většina spojí předvánoční procházky s prohlídkou jesliček a betlému. Koledy, které patří k tradicím nejen českých Vánoc, zpívají nebo poslouchají tři ze čtyř Čechů.

Nad dodržováním vánočních tradic bdí spíše ženy. Na svatou Barboru (4.12.) chodí více než polovina žen trhat Barborku, kterou nejčastěji představuje třešňová větvička. Pokud do Štědrého dne rozkvete, dívka se do roka vdá.

Mezi nejoblíbenější štědrovečerní zvyky patří dále rozkrajování jablek (50%), pouštění lodiček se svíčkou (15%) a lití olova (7%). Co se týče vánočního stromku, jsou Češi rozděleni na dvě poloviny. Jedna polovina dává přednost živému „řezanému“ stromečku a ta druhá stromku umělému. Umělý stromek preferují častěji starší lidé, živému dávají přednost spíše lidé s dětmi.

Na internetových stránkách se objevily informace o boji za tradiční české Vánoce a zvyklosti, spojeném dokonce s peticí na záchranu Ježíška. Podle výsledků výzkumu společnosti Factum Invenio však u většiny Čechů dárky stále Ježíšek nosí. Santa Claus se v českých rodinách vyskytuje opravdu jen okrajově.

V době vánočních svátků by v domácnostech nemělo chybět vánoční cukroví. Druhů vánočního cukroví je celá řada, ale k nejoblíbenějším patří vanilkové rohlíčky, linecké pečivo, vosí hnízda, pracny a perníčky. Více než třetina lidí má oblíbenu také vánočku.

JAK SE V ČECHÁCH PEČE VÁNOČNÍ CUKROVÍ?


Celé předvánoční období vrcholí na Štědrý den. V tento den se chystá bohatá štědrovečerní večeře, tj. pro většinu Čechů bramborový salát a smažený kapr, popřípadě i smažený řízek. Polovina Čechů má na štědrovečerním stole také rybí polévku. Tradice říká, že by na štědrovečerním stole mělo být devatero pokrmů. Výzkum společnosti Factum Invenio určitě nezahrnul všechna vánoční jídla, ale i tak to vypadá, že jsou naše štědrovečerní stoly opravdu bohaté.

CO SE V ČECHÁCH JÍ KE STĚDROVEČERNÍ VEČEŘI?


Štědrovečerní večeří Štědrý den ale nekončí. Kromě klidu domova, případně televize, je možné navštívit půlnoční mši. Této možnosti využívá více než třetina Čechů a to především starší lidé ve věku nad 60 let.
Pro další informace prosím kontaktujte:
Olga Kopecká
Tel.: +420 233 111 000
Fax: +420 233 111 002
gsm: +420 731 403 656
e-mail: kopecka@ppmfactum.cz