Volby do sněmovny by nyní vyhrálo ANO

04. 03. 2014
Pokud by se předčasné volby do PSP ČR konaly nyní, do Parlamentu by se dostalo stejných šest stran jako v říjnových volbách. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO. Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny se nachází Strana zelených.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. V grafech jsou uvedeny pouze strany, které aktuálně získaly dvě a více procenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 20. 2. 2014 – 28. 2. 2014 na reprezentativním vzorku 990 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se koncem února zúčastnilo 48 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší. Menší zájem o účast ve volbách lze vysvětlit hlavně krátkým časem, který uplynul od říjnových voleb, a s tím související slabší ochotou veřejnosti se tohoto aktu znovu účastnit.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by koncem února pravděpodobně překročilo stejných šest politických stran jako ve volbách v říjnu 2013. Do Poslanecké sněmovny by se tak dostaly ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a KDU-ČSL.

Nejlepší výsledek má ANO, které tak překonává vítěze voleb - ČSSD. Rozdíl mezi nimi však není velký: ANO získává 19,7 %, ČSSD 18,7 %. Třetí místo by obsadila KSČM se ziskem 15,9 %. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 11 %, ODS 7,1 %, Úsvit 6,4 % a KDU-ČSL 6,2 %.

Dle současného volebního modelu by v celkovém součtu koncem února „propadlo“ 15 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí, což je v porovnání s předchozími třemi měsíci nárůst o cca 3 procentní body. Tato skutečnost naznačuje počátek nového hledání mezi mimoparlamentními stranami. Pod 5% hranicí zůstává konkrétně Strana zelených (4,8 %), SPOZ (2,8 %), Pirátská strana (2,4 %) a Strana svobodných občanů (2,3 %); ostatní strany by nepřekročily 2 % podpory voličů. Strana zelených se tak dostává velice těsně pod pětiprocentní hranici, která je nutná pro zvolení do Poslanecké sněmovny.

Vnější kruh grafu představuje aktuální volební model a vnitřní skutečné výsledky voleb do PSP ČR z října 2013. Rozdíly výsledků výzkumu oproti volbám nejsou nikterak dramatické, i přesto zde k jistým posunům dochází. O něco silnější pozici má oproti říjnovým volbám Strana zelených (nárůst o 1,6 procentního bodu), ANO (nárůst o 1 procentní bod) a KSČM (nárůst o 1 procentní bod). Nižší podpory se naopak dostává ČSSD (pokles o 1,8 procentního bodu) a TOP 09 (pokles o 1 procentní bod).

Porovnání volebního modelu s výsledky voleb (v %)


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ANO získalo 51 mandátů, ČSSD 48 mandátů, KSČM 40 mandátů, TOP 09 23 mandátů, ODS 14 mandátů, KDU-ČSL 13 mandátů a Úsvit přímé demokracie by získal 11 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se ANO spojilo do koalice s ČSSD a KDU-ČSL, získalo by i v současné době potřebnou většinu, konkrétně 112 mandátů. Nabízí se také možnost středo-levicové koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, dohromady by taková koalice v současné době získala 101 mandátů.

Rozdělení mandátů


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až dvě poslanecká křesla.)

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:

Stanislav Hampl
gsm: +420 731 403 656
hampl@ppmfactum.cz

František Bartoš
gsm: +420 731 403 653
bartos@ppmfactum.cz