Volební prognóza

28. 04. 2005
Z výzkumu vyplývá, že v dubnu by se voleb do sněmovny zúčastnila polovina oprávněných voličů (50 %), což je z dlouhodobého hlediska mírně podprůměrná hodnota. Pokud by se tato předpověď vyplnila, potvrdila by se dlouhodobě klesající úroveň volební účasti.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by se podle této prognózy podařilo překonat pouze čtyřem stranám. ODS by tak získala pravděpodobně 82 mandátů, KSČM 60 mandátů, ČSSD 33 mandátů a KDU-ČSL 25 mandátů. Přesto že odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku 2 mandátů, většinu ve sněmovně by zřejmě získala případná pravostředová koalice ODS a KDU-ČSL (dohromady 107 mandátů).

Vývoj volební prognózy ukazuje, že pozice ODS se proti roku 2002 významně posílila. Krátkodobou ztrátu voličské přízně, kterou tato strana zaznamenala po jmenování vlády Stanislava Grosse, se po vyhraných krajských a senátních volbách podařilo nahradit. Naproti tomu podpora ČSSD je ve srovnání s rokem 2002 nyní méně než poloviční. Ačkoli aféra kolem Grossova bytu předpokládaný volební výsledek ČSSD ovlivnila v počátcích jen zanedbatelně, následná vleklá vládní krize se na pozici ČSSD již výrazně podepsala. Volebního výsledek KSČM podle této prognózy přesáhne hladinu 25 %. Komunisté by tak za současné situace suverénně skončili jako druhá nejsilnější parlamentní frakce. Z dlouhodobého hlediska je možno pozorovat i mírné posílení pozic KDU-ČSL, jejíž volební výsledek se nyní pohybuje těsně nad hladinou 10 %. Spory ve vládní koalici pozici této strany nakonec neovlivnily.

Poznámka:
Volební prognóza využívá jako jednoho z podkladů aktuálního stavu stranických preferencí. Ty je třeba hodnotit na pozadí skutečnosti, že téměř polovina veřejnosti se k žádné straně nepřiklání (17,9 % všech oprávněných voličů neví, komu by dalo svůj hlas, a 29,0 % oprávněných voličů výslovně svou účast ve volbách vyloučilo). V žebříčku stranických preferencí je od počátku loňského roku na první místě ODS, kterou v současnosti preferuje 18,0 % všech oprávněných voličů. Na druhé příčce je KSČM, kterou nyní preferuje 12,6 % oprávněných voličů. Na třetím místě zůstává ČSSD s preferencí 8,4 % oprávněných voličů. KDU-ČSL je dlouhou dobu pevně usazena na čtvrtém místě, nyní ji preferuje 5,8 % oprávněných voličů. Podle pořadí stranických preferencí dále skončili Nezávislí (2,0 %), Sdružení nezávislých kandidátů (1,7 %), Strana zelených (1,3 %), Unie svobody (1,3 %) a Evropští demokraté, které preferuje 0,7% oprávněných voličů. Jiné strany preferuje celkem 1,1 % oprávněných voličů.