Využívání antivirových programů

03. 04. 2008
Toto zjištění vyplývá z aktuální vlny pravidelného výzkumu Broadband Monitor – perspektiva vysokorychlostního internetu v domácnostech ČR, který agentura Factum Invenio realizuje pravidelně dvakrát ročně. Výzkum proběhl v březnu 2008 a zúčastnil se ho reprezentativní vzorek 1019 aktivních uživatelů internetu s broadband připojením v domácnosti. Za aktivního uživatele je považována osoba, která používá internet pravidelně, nejméně jednou týdně.

Využívání systémů ochrany počítačů
Nejpoužívanějším systémem ochrany počítačů jsou antivirové programy – mezi aktivními uživateli internetu se nenajde téměř nikdo, kdo by je nepoužíval. Mezi častěji využívané systémy ochrany domácích počítačových stanic patří i firewall a antispywarové programy využívané 75 % uživateli. „Vysoký je i podíl české internetové populace, která si svoje osobní data zálohuje. V současné době tak činí sedm z deseti uživatelů internetu“, uvedl Michal Peca ze společnosti Factum Invenio.

Využívání systémů ochrany počítačů


Antivirové programy
Antivirové programy využívá téměř každý aktivní uživatel českého internetu. Mezi nejpoužívanější patří produkt AVG od stejnojmenné společnosti. Využívá ho více než polovina internetové populace v ČR. Konkuruje mu freewarový program avast! a v poslední době stále více populární NOD32 společnosti Eset.

Antivirové programy


Co se týká koupě antivirových programů, většina Čechů používá volně dostupné verze antivirových programů, jen menší část si je kupuje. V internetových obchodech si jednotlivé produkty kupuje přibližně pětina uživatelů internetu a o něco méně pak antiviry kupuje v klasických kamenných obchodech. Zajímavé je srovnání dvou nejpopulárnějších antivirových programů. Zatímco AVG patří mezi podobnými programy k těm nejvíce kupovaným, podíl uživatelů programu avast!, kteří využívají jeho trial/freeware verzi, je nejvyšší ze všech.
Čeští uživatelé internetu často za rok zkouší více než jeden antivirový program. Vyplývá to z podílů využívaných antivirů, ale i z nejčastější formy využívání programů. Zkušební verze bývají často jen na omezenou dobu.

Výsledky výzkumu Broadband Monitor shrnuje volně prodejná zpráva zaměřená zejména na následující témata:
- úroveň interaktivity hlavních poskytovatelů broadband připojení, jak reagují vybraní poskytovatelé na dotazy vznesené prostřednictvím e-mailu na kontakt uvedený na svých webových stránkách
- typ připojení k internetu
- poskytovatel připojení
- spontánní a navozená znalost poskytovatelů internetu
- spokojenost se službami stávajícího poskytovatele
- výhody jednotlivých typů připojení
- uvažovaná změna poskytovatele a typu připojení k internetu
- zájem o balíčky telekomunikačních služeb
- využívání online služeb
- zabezpečení počítačů