Vzestup Miloše Zemana se zastavil

26. 06. 2012
První pozici si s výraznou převahou udržuje Jan Fischer a jeho podpora od března permanentně pozvolna stoupá. Miloši Zemanovi se nepodařilo dotáhnout na Jana Švejnara, jehož podpora zůstala stabilní a jehož náskok na Miloše Zemana je nyní 2,4 %.

Factum Invenio zveřejňuje volební model pro první kolo přímé volby prezidenta. Tento model je založen na deklarované podpoře jednotlivým potenciálním kandidátům, na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se přímé volby prezidenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciální přímé volby prezidenta a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb. Factum Invenio zveřejňuje ve svém modelu pouze výsledky pro osobnosti, které by podle modelu získaly nejméně 3,0 % platných hlasů.

Dotazování proběhlo ve dnech 14. 6. 2012 - 26. 6. 2012 na reprezentativním vzorku 961 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku. Prezidentská kampaň je na začátku své neoficiální části, složení kandidátů i vztah politických stran k nezávislým kandidátům se bude upřesňovat a názory veřejnosti se budou patrně značně měnit. Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že přímé volby prezidenta ČR by se zúčastnilo 65,5 % oprávněných voličů.

Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů, do druhého kola by postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 25,3 % a Jan Švejnar se ziskem 15,8 % hlasů.

Miloš Zeman na jaře snížil náskok dvou hlavních favoritů, aktuálně se ale růst jeho podpory zastavil na úrovni 13,4 %. Jiří Dienstbier si polepšil a nyní má podporu 8,5 % hlasů. Následuje ho Jana Bobošíková (7,6 %), aktuálně jediná ženská prezidentská kandidátka se ziskem nad 3 % hlasů. Kandidáti za TOP 09 si podle aktuálního prezidentského modelu pohoršili a přesunuli se na sedmou a osmou pozici (Karel Schwarzenberg, 5,2 % a Zdeněk Tůma, 4,0 %). Vladimíru Dlouhému, který oznámil svoji kandidaturu v průběhu dotazování tohoto průzkumu, přisuzuje volební model znatelně méně než 3 %, od nichž Factum Invenio zveřejňuje konkrétní výsledky.

Prezidentský volební model k 26.6.2012


Podrobnější údaje o podpoře jednotlivých kandidátů elektrorátem hlavních politických stran a další analýzy obsahuje volně prodejná studie Factum Invenio.

Text otázek
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz