Za vánoční dárky utratíme opět méně

27. 11. 2012

Listopadový výzkum ppm factum research potvrdil trend z minulého roku: obyvatelé České republiky šetří a hodlají utratit za vánoční dárky opět méně. Průměrně jen něco málo přes 5000 Kč. Za tuto částku chtějí pořídit dárky nejčastěji pro 4 své blízké.

V rámci pravidelného šetření Factum Omnibus, které proběhlo v listopadu 2012, byly položeny otázky týkající výdajů souvisejících s vánočními svátky. Šetření proběhlo na reprezentativním vzorku populace ČR starší 15 let. Výzkum byl realizován metodou osobních rozhovorů a zúčastnilo se jej 490 osob.
  
Lidé většinou financují vánoční výdaje z úspor a z hotovosti, kterou mají k dispozici (96%). Ochota zadlužit se kvůli nákupu vánočních dárků poklesla. 75% lidí si na vánoční dárky nehodlá půjčit vůbec. V loňském roce se nezadlužilo pouze 65%. Ostatní doplňují své finance nejčastěji od banky (kontokorent 11% a kreditní karty 7%). Od příbuzných a známých si půjčí 5% - na dobré vztahy spoléhají především na Moravě. Možnost nákupu na splátky využije 4,5% lidí. Zcela výjimečně jsou využívány spotřebitelské úvěry (0,6%).

13% rodin, které mají ve svém domácím rozpočtu méně peněz (do 20 000 Kč) nemají žádné úspory ani hotovost na dárky, vánoce budou financovat výhradně z půjček.
 
Letos bude chudší i vánoční stůl. Na ostatní vánoční výdaje máme připraveno průměrně 4 300 Kč. To je o 300 Kč méně než v loňském roce.
 
Největší díl z vánočních výdajů si „ukousnou“ potraviny - průměrně 2300 Kč. Nejméně za ně chtějí vydat Pražané, nejvíce naopak obyvatelé okresních měst, což může být způsobeno i nižšími cenami potravin v hlavním městě.

Do nápojů chceme investovat průměrně 960 Kč. Více peněz za alkohol i nealko nápoje chtějí vydat lidé více v Čechách než na Moravě.

Více než polovina z nás si nebude kupovat vánoční stromeček. Ti, co si ho pořídí, jsou nejčastěji připraveni zaplatit od 300 do 500 Kč.Pro další informace prosím kontaktujte:
Renáta Doležilová
Head of Consumer & Retail Research
gsm: +420 731 403 661
dolezilova@ppmfactum.cz