Zákaz klecového chovu slepic podporuje většina Čechů

01. 06. 2020

Společnost ppm factum research realizovala pro sdružení OBRAZ – Ochránci zvířat z.s. průzkum zaměřený na vnímání ochrany zvířat v ČR. Výzkum probíhal ve dnech 1. 3. – 13. 3. 2020 metodou telefonických rozhovorů CATI na reprezentativním vzorku populace ČR  15+ let. Výběrový soubor obsahoval n=1003 respondentů vybíraných kvótním způsobem.

 

Výzkum ukázal, že naprostá většina české populace má za to, že ochrana zvířat je důležitou hodnotou a zaslouží si pozornost politiků (viz graf č.1)

 

Současně se ukazuje, že většině Čechů dává smysl chránit zvířata přísněji, než od nás vyžaduje Evropská unie. Souhlas s přísnější ochranou vyjadřuje 67 % Čechů, zatímco 28 % jich je proti. 5 % populace se nedokáže rozhodnout.

 

Celkem 6 z 10 Čechů zaregistrovalo diskuzi na téma podmínek chovu slepic v klecích.

 

Se zákazem klecového chovu slepic v Česku souhlasí výrazná většina populace (viz graf č.2).

Souhlas projevuje 78 % Čechů, proti je jen pětina (20 %). Souhlasí více mladí lidé a také ti s nejvyššími příjmy.

 

Naprostá většina Čechů by upřednostnila česká neklecová vejce před klecovými vejci z Polska i v případě, že by ta česká byla dražší.

 

V souvislosti se zákazem klecového chovu se často diskutuje otázka následné konkurenceschopnosti českých vajec oproti polskému dovozu. Podle výsledků by si nicméně jen 5 % české populace raději koupilo levnější polské vejce z klecového chovu.

 

Kompletní výsledky studie si můžete prohlédnout ZDE

 

Autor:

Vojtěch Hündl

Research Director

Tel.: + 420 233 111 008, GSM: +420 731 403 626

e-mail: hundl@ppmfactum.cz