Zemanovci nabírají tempo

28. 08. 2012
Parlamentní levice - ČSSD a KSČM – za čtvrt roku oslabila ze 44,9 % na současných 36,7 %, ODS nyní na ČSSD ztrácí pouhá 3 %. Nad hranicí 10 % se stabilně drží KSČM a TOP 09. SPO-Zemanovci nabírají tempo, aktuálně o 2 procentní body předstihli KDU-ČSL a od minulého měsíce si polepšili z 9 na 17 mandátů.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 9. 8. 2012 - 21. 8. 2012 na reprezentativním vzorku 928 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 58,5 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla o čtyři procentní body nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v současné době pravděpodobně překročilo 6 politických stran. ČSSD drží vedoucí pozici s tříprocentním náskokem, od dubna však přišla o 6,3 % hlasů. Nyní „bronzová“ KSČM zaznamenává od května mírně sestupnou tendenci, za toto období si konkrétně pohoršila o 2,4 procentní body. Celkem tedy parlamentní levice od května oslabila ze 44,9 % na současných 36,7 % platných hlasů. ODS si v letním období drží podporu nad 17 % a tím druhou pozici. Do PSP ČR by se dále jako čtvrtá dostala také TOP 09, která by aktuálně podle našeho volebního modelu dosáhla na 11,9 %. Zbývající dvě strany, které by pravděpodobně zasedly v poslanecké sněmovně, jsou SPO-Zemanovci (7,6 %) a KDU-ČSL (5,6 %).
Na pětiprocentní hranici by opět nedosáhla Strana zelených (3,7 %), za ní by následovala Strana svobodných občanů s 2,5 % a dále se shodným výsledkem strana LEV 21 a Suverenita s 2,3 %. Věci veřejné klesly pod 1 %. V celkovém součtu by nyní dle současného volebního modelu „propadla“ pětina hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí (20,9 %).

Porovnání volebního modelu k 27.8.2012 s výsledky voleb


Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Nejsilnější strana současné parlamentní opozice ČSSD by nyní získala o 1,1 procentního bodu méně, než v posledních volbách. Druhá ODS si v současném modelu pohoršila o 3 procentní body oproti minulým volbám. Naopak třetí KSČM by si nyní polepšila o více než 4 %. Oproti posledním volbám do parlamentu ČR má strana TOP 09 aktuální skóre o 4,8 procentního bodu nižší, KDU-ČSL mírně posiluje (o 1,2 %), SPO-Zemanovci stoupli o 3,3 % a výrazný pokles zaznamenáváme u Věcí veřejných (nyní méně o 10 %).

Rozdělení mandátů (odhad k 27.8.2012)


Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 56 mandátů, ODS 46 mandátů, KSČM 41 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 30 mandátů, SPOZ 17 a KDU-ČSL 10 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na konci srpna 2012, ČSSD by mohla utvořit menšinovou levicovou koalici se Zemanovci (dohromady 73 mandátů), za podpory KSČM by toto levicové seskupení disponovalo 114 mandáty. Pravicové strany ODS a TOP 09 by společně s křesťanskými demokraty nedosáhly na parlamentní většinu, aktuálně by měly 86 mandátů. Velká pravo-levá koalice ČSSD a ODS by v současné situaci obdržela 102 mandátů a měla by tudíž křehkou parlamentní většinu. Nepatrně lépe by na tom byla hypotetická koalice ODS – TOP 09 – KDU-ČSL – SPO-Z se 103 mandáty.

Text otázek


(Poznámka: odhad mandátů je rovněž zatížen určitou výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku až 2 poslaneckých křesel.)
Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Managing partner
gsm: +420 731 403 699
herzmann@ppmfactum.cz